Microsoft Live Workspace konkurencją dla Google Docs?

Następna wersja usług Live Workspace pozwalać będzie na tworzenie i edytowanie dokumentów bez konieczności wykorzystania aplikacji pakietu Office. Zdaniem przedstawicieli koncernu Microsoft nowe funkcje sprawią, że usługa stanie się bardziej konkurencyjna m.in. dla pakietu Dokumenty Google.

Nowe funkcje mają stanowić rozszerzenie obecnych możliwości usługi. Aktualnie Live Workspace umożliwia współdzielenie dokumentów za pomocą mechanizmów obsługiwanych przez przeglądarkę internetową, jednak same pliki muszą być tworzone za pośrednictwem klasycznych aplikacji Microsoft Office. Podobne wymagania tyczą się edycji dokumentów udostępnianych poprzez Live Workspace. Rozwiązania stanowiące największe zagrożenie dla pozycji Microsoftu w tym segmencie - m.in. Google Dokumentu i Zoho, takich ograniczeń nie posiadają.

Zdaniem analityków zapowiedziane zmiany wpisują się w szereg działań koncernu zmierzających m.in. do przystosowania klasycznych aplikacji Microsoftu do modelu Software-as-a-Service. Nowa funkcjonalność będzie najprawdopodobniej oparta na mechanizmach Office Web Applications. Na zaprezentowaną pod koniec października ubiegłego roku wczesną wersję internetowego pakietu biurowego Microsoftu składają się nieco ograniczone funkcjonalnie, aplikacje Word, Excel, PowerPoint i OneNote. Publiczne testy nowej funkcjonalności Live Workspace zapowiedziano na drugi kwartał br. Usługa ma być w całości finansowana z reklam. Zdaniem analityków jest to w pewnym stopniu potwierdzenie wcześniejszych doniesień, które mówiły o planach stopniowej zmiany modelu biznesowego i sposobu licencjonowania produktów Microsoftu.

Czytaj też:

Czy Microsoft zdominuje rynek bezpieczeństwa desktopów?

Dystrybucja Windows XP tylko do końca stycznia 2009

Użytkownicy Windows ignorują ważne patche