Microsoft: Notebook z Longhornem to będzie coś!

Podczas trwającej właśnie w Seattle konferencji WinHEC przedstawiciele Microsoftu jeden z wykładów poświęcili nowym funkcjom, z których będą mogli korzystać użytkownicy notebooków z zainstalowanym systemem Longhorn. Wśród nowości wymieniono m.in. obsługę twardych dysków z wbudowaną pamiecią flash (co pozwoli na znaczne wydłużenie czasu pracy na bateriach), możliwość wprowadzania danych za pomocą stylusa (to opcja znana z Windows XP Tablet Edition) czy obsługę komputerów wyposażonych w dwa wyświetlacze.

Centrum Mobilności

Nowością ma być również tzw. Centrum Mobilności - czyli oddzielne menu, z którego będzie można sterować wszystkimi funkcjami charakterystycznymi dla urządzeń przenośnych. Owo centrum ma być skonstruowane na podobieństwo znanego z Windows XP SP2 Centrum Bezpieczeństwa (które integruje opcje związane z działaniem programów antywirusowych i firewalli, poziomu zabezpieczeń itp.).

Z kolei obsługa dysków z wbudowaną pamięcią flash ma pozwolić na wydłużenie czasu pracy komputera przenośnego - dzięki temu, że aktualnie potrzebne dane przechowywane będą w pamięci flash, dysk znacznie rzadziej będzie musiał uruchamiać silnik, co pozwoli na wydłużenie czasu pracy komputera o ok. 15%.

Dotykowy Longhorn

Microsoft zapowiada również, że w laptopach z Longhornem użytkownik będzie mógł sterować większością funkcji za pośrednictwem dotykowego wyświetlacza, zaś dane wprowadzać nie tylko poprzez klawiaturę, ale również stylusem. Koncern już w tej chwili ma w swojej ofercie system operacyjny, oferujący taką funkcjonalność - to Windows XP Tablet Edition. W Longhornie sterowanie przez dotyk ma być jednak standardem.

Notebook jak komórka

Kolejna ciekawa opcja zapożyczona została z telefonów komórkowych - mowa tu o obsłudze dwóch wyświetlaczy. Microsoft chce, by notebooki standardowo wyposażone były w dwa wyświetlacze - oprócz głównego, na obudowie miałby pojawić się dodatkowy, mniejszy, kolorowy wyświetlacz, który będzie widoczny bez rozkładania notebooka. Na ekranie tym mają być wyświetlane informacje o nowej poczcie, pozycjach z kalendarza, komunikaty z aplikacji IM, czy informacje o odtwarzanych właśnie plikach audio. Co więcej, przedstawiciele Microsoftu poinformowali, że pracują właśnie nad technologią, która umożliwi wykorzystanie w charakterze takiego dodatkowego wyświetlacza zewnętrznego urządzenia - np. telefonu, zegarka lub handhelda.

Bez wsparcie to się nie uda

Koncern liczy na wsparcie jego wizji przez producentów sprzętu - wszak zdecydowana większość zaprezentowanych przez Microsoft innowacji wymaga wprowadzenia zmian konstrukcyjnych przez wytwórców notebooków. Zdaniem Microsoftu, dostosowanie komputerów do wymagań Longhorn będzie korzystne dla producentów, ponieważ nowe funkcje i narzędzia z pewnością zachęcą klientów do kupowania komputerów przenośnych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: