Microsoft Office 14 - następca Office 2007

Microsoft udostępnił wybranym użytkownikom wersję testową Office'a 14. Pojawi się w nim sporo nowinek, które mają pozwolić na lepszą organizację pracy. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się też, że Microsoft rozważa udostępnienie pakietu całkowicie za darmo - oczywiście tylko do zastosowań domowych, niekomercyjnych.

W Office 2007 jedynie trzy najważniejsze aplikacje (Word, Excel i PowerPoint) mają interfejs bazujący na tzw. wstęgach. W nowym Office 14 mają go już wszystkie składniki - również Outlook. Pozostałe zmiany interfejsu są kosmetyczne, Redmond zmodyfikowało na razie menu wywoływane przyciskiem Office: jest ono czytelniejsze i i bardziej kolorowe.

Microsoft Office 14 - następca Office 2007

Menu przycisku Office zostało nieco przeorganizowane.

Office 14 w chmurze

Wiadomo już, że wraz z nowym pakietem biurowym, zadebiutują także "internetowe" wersje Worda, Excela, PowerPointa oraz OneNote - wszystkie figurować będą pod nazwą Office Web Applications. Dotychczas webową funkcjonalnością pochwalić mógł się tylko Outlook (uruchamiana w przeglądarce edycja Web Access). Będą one miały ograniczone możliwości, ale prawdopodobnie zyskają dwie niezaprzeczalne zalety: da się z nich skorzystać bez instalacji Office 14, wyłącznie z użyciem przeglądarki internetowej i mogą zostać udostępnione za darmo, po uprzedniej rejestracji w usłudze Live. Oczywiście Office Web Applications mają stanowić alternatywę do Google Docs i aplikacji Zoho, które - choć niezbyt popularne - coraz odważniej poczynają sobie w sferze sieciowych pakietów biurowych.

Office Web Applications oferują funkcjonalność z zakresu pracy grupowej, synchronizacji danych i przechowywania wyników pracy w chmurze - ich możliwości będzie można zwiększać przy użyciu wtyczek stworzonych na platformie Silverlight. Niestety, programy webowego Office'a nie pozwalają na pracę w trybie offline, nie stanowią więc alternatywy dla klasycznego, kupionego w sklepie pakietu biurowego.

Microsoft Office 14 - następca Office 2007

PowerPoint w przeglądarce? Tak! Tylko nieco okrojony z funkcji.

Podoba nam się integracja pakietu Office 14 z serwerowymi produktami Microsoftu: na przykład Outlook w połączeniu z nową wersją Exchangebędzie potrafił automatycznie hierarchizować wiadomości w zależności od nadawcy (lub odbiorcy). Już w trakcie wklepywania adresu e-mail dowiemy się, kto komu podlega i kogo ewentualnie zawiadomić o przepływie dokumentów.

Aktualizacja w dowolnym czasie

Nowy Office wyposażony zostanie w funkcję Office Anytime Upgrade, która pozwala na rozbudowanie pakietu biurowego w dowolnym momencie: wystarczy tylko uruchomić stosowną opcję w aplikacji, wskazać nową wersję na liście, uiścić opłatę i gotowe.

Microsoft Office 14 - następca Office 2007

W nowym Office znajdzie się funkcja Office Anytime Upgrade, która pozwoli Ci, niemal natychmiastowo, uaktualnić posiadaną kopię pakietu do droższej edycji.

ODF, PDF i zintegrowane multimedia

Wiemy, że Office 14 poradzi sobie z obsługą dokumentów zapisanych w formatach ODF (OpenDocument to alternatywa do stosowanego przez Microsoft Office Open XML) oraz PDF, bez instalowania jakichkolwiek dodatkowych wtyczek.. Podobna funkcjonalność trafi także do pakietu Office 2007 wraz z dodatkiem Service Pack 2, który ma zostać wydany jeszcze w tym roku. Oczywiście nowy pakiet nadal ma wspierać starsze formaty zapisu dokumentów Microsoftu (DOC, XLS itd.).

Ciekawie prezentują się nowinki w PowerPoincie - oprócz opcji podstawowej edycji filmu bezpośrednio w oknie prezentacji, użytkownik ma uzyskać kilka dodatkowych trybów podglądu przygotowywanych slajdów, dzięki czemu jednym rzutem oka będzie mógł ocenić ogólną prezencję dokumentu.

Premiera już w 2010 roku

Microsoft skupia się na Windows 7 oraz Windows Server 2008 R2, ale też bardzo intensywnie pracuje nad Office 14. Pakiet biurowy nie zadebiutuje jednak wcześniej niż w pierwszej połowie 2010 r., a nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że będzie to raczej jesień 2010 - czyli już po zakończeniu roku finansowego 2009/2010, w którym na rynek zostaną wprowadzone dwa nowe systemy operacyjne..

Office 14 ma się doskonale uzupełniać z Windows 7: po instalacji nowej wersji pakietu biurowego użytkownik będzie mógł wyszukiwać informacje umieszczone w witrynie SharePointa oraz skorzystać ze specjalnego konektora (dodatki tworzone dla usługi Search Federation) pomiędzy nowymi okienkami bezpośrednio z poziomu systemu operacyjnego.

Office 2009 czy 2010?

W wielu dokumentach Microsoftu pojawia się informacja, że Office 14 miał nosić handlową nazwę Office 2009. Pojawia się onaw kilku dokumentach producenta pakietu, posługują się nią też niektórzy pracownicy Microsoftu. Nazwa ta znalazła się nawet w licencji użytkowania pakietu biurowego.

Nie milkną jednak głosy, że pakiet może jednak zostać zaprezentowany światu jako Office 2010.Choć ta nazwa zrywałaby domyślną łączność aplikacji z poważnymi, serwerowymi produktami Microsoftu, w tym z SharePointem 2009, to lepiej pasowałaby do daty pojawienia się pakietu na rynku. Dodajmy zresztą, że żadna firma przy zdrowych zmysłach nie pozwala sobie na udostępnianie produktu, którego nazwa sugeruje, że jest przestarzały - a "Office 2009" wprowadzony w 2010 roku właśnie tak by się prezentował.

Office 14 - już wkrótce dla każdego do testów

Microsoft rozpocznie wkrótce techniczny program beta Office'a 14, w ramach którego zaprosi około 5 tysięcy testerów (taka ich liczba brała udział w testach Office'a 12). Jeśli mielibyśmy pokusić się o przewidywanie przyszłości, to spodziewamy się, że pierwszą publiczną wersją nowego pakietu biurowego będzie jednak beta 2, która zaoferuje funkcjonalność finalnego produktu.

Plotki głoszą, że Office 14 (2010) beta 2 pojawi się już w maju bieżącego roku - tę edycję standardowo będzie mógł pobrać każdy internauta, który zarejestruje się na stronie Microsoftu.