Microsoft Office 2007 w siedmiu smakach

Microsoft potwierdził, że najnowsza wersja pakietu biurowego, zwana dotychczas roboczo Office 12, otrzyma nazwę Office 2007. Pakiet będzie dostępny w siedmiu wydaniach i - jak przekonuje producent - większy nacisk zostanie położony na ułatwienie wielu pracownikom zdalnej współpracy.

System Microsoft Office 2007 będzie dostępny w siedmiu wersjach:

* Basic, Standard, Home & Student (dla użytkowników indywidualnych)

* Professional i Professional Plus dla klientów korzystających z licencji grupowych

* Small Business i Enterprise.

Cena pakietu w zależności od wersji będzie się wahać od 148 do 499 dolarów. Ostatnia z wymienionych edycji to wydanie nowe, nie było poprzednich wersji. Ceny pakietów, które będą dystrybuowane na podstawie umów licencyjnych z firmami bądź przez dostawców sprzętu, nie zostały ujawnione.

Koncern spodziewa się, że do najbardziej powszechnego użytku trafi edycja Professional Plus, w której oprócz aplikacji typowych dla pakietu Office, czyli Worda, Excela, PowerPointa, Accessa i Outlooka, znajdzie się również po raz pierwszy Office Communicator - narzędzie do komunikacji w obrębie firmy. Wersja Enterprise będzie oferować wszystkie aplikacje dostępne w wersji Professional Plus, a dodatkowo także Groove 2007, narzędzia do zdalnej współpracy przypominające systemy peer-to-peer (rozwiazanie oparte na technologii spółki Groove Networks nabytej przez Microsoft w 2005 r.), oraz OneNote, aplikacja do sporządzania odręcznych notatek i nagrywania mowy.

Nowością w pakiecie będzie też Office SharePoint Designer - narzędzie do projektowania stron internetowych, które wykorzystuje częściowo technologie zawarte we FrontPage'u 2003.