Microsoft Office 2007 - za darmo i [prawie] bez ograniczeń

Jeśli często czujesz frustrację i powtarzasz "Dlaczego nikt nie potrafi otworzyć moich plików?" po zaprezentowaniu dokumentu stworzonego w pakiecie OpenOffice.org, Microsoft ma dla ciebie rozwiązanie. Jeśli korzystasz z pirackiego Office'a, Microsoft ma dla ciebie rozwiązanie. Jeśli chcesz mieć najnowszy pakiet biurowy na świecie, Microsoft ma dla ciebie rozwiązanie. Przynajmniej na najbliższe 7 miesięcy, czyli do 1 lutego 2007 roku. Być może lubisz inne, alternatywne pakiety - nie ma problemu, nie czuj się zmuszany. Zanim jednak zaczniesz narzekać, pamiętaj, że rzeczowa krytyka musi mieć podstawy albo przerodzi się w obrzucanie obelgami.

Wieczorem 23 maja Microsoft udostępnił kolejną wersję beta pakietu Microsoft Office 12. Tym razem jednak mamy już do czynienia nie z "Office 12", lecz z oficjalną nazwą - "Microsoft Office 2007". Dość szeroka kampania reklamowa na witrynie giganta z Redmond przyciągnie z pewnością niejednego użytkownika zainteresowanego darmową wersją kompletnego pakietu biurowego. Wystarczy zarejestrowanie się na stronach MS i... już można pobierać!

Zanim przejdziemy do opisu pakietu, przypominamy: nasz opis dotyczy wersji beta, która - z założenia - może się różnić od wersji ostatecznej i prawdodobnie jest od niej mniej stabilna. Nie zalecamy instalowania Office 2007 beta w środowiskach produkcyjnych, w których ważniejsza niż nowe funkcje jest stabilność oprogramowania.

Wybieramy i instalujemy

Przygodę z nową wersją pakietu Microsoftu warto zacząć od Office Professional Plus 2007 beta 2 zajmującego 440 MB. Pobranie programu z pewnością potrwa dłuższą chwilę, dlatego osobom o wolniejszych łączach zaproponujemy zakup magazynu PC World nr 7/2006. Pożyczenie płyty od kolegi, niestety, się nie uda, pakiet wymaga bowiem unikalnego numeru seryjnego i aktywacji przez Internet.

Pakiet dostępny jest w kilku wersjach językowych, wśród których brakuje jednak edycji polskiej (z pewnością pojawi się w wersji ostatecznej). Najlepszym wyborem będzie zatem wybór wersji angielskiej.

Zgodnie z oświadczeniami Microsoftu, Office zainstaluje się na komputerze z Windows XP SP2 i Server 2003. My nie mieliśmy żadnych problemów z systemem Windows Vista beta 2, choć poprzednie wersje pakietu nie chciały w nim działać. Redmond zaleca również procesor z zegarem 1 GHz i 1 GB RAM-u, jeśli mamy zamiar korzystać z Outlooka 2007 (minimalne wymagania to 500 MHz i 256 MB RAM-u). Warto przy okazji zwolnić 2 GB na dysku, inaczej będziemy zmuszeni do zrezygnowania z niektórych aplikacji.

Jeśli pracujemy w Outlooku, warto wybrać opcję "Customize"

Jeśli pracujemy w Outlooku, warto wybrać opcję "Customize"