Microsoft Office 2010 wkrótce w Polsce

Niedawno miała miejsce światowa premiera pakietu biurowego Office 2010. Spytaliśmy polski odział Microsoftu o szczegóły dotyczące tej premiery.

Microsoft poinformował o premierze finalnej wersji pakietu biurowego Office 2010. Postanowiliśmy zadać kilka pytań polskiemu oddziału Microsoftu. Na nasze pytania odpowiedział Piotr Kaniowski z Microsoft Polska.

PC World: Czy w Office 2010 w stosunku do wersji RC (Release Candidate) wprowadzono jakieś istotne zmiany?

Piotr Kaniowski: Wersja RC to praktycznie gotowy produkt, z tego powodu różnice w stosunku do wersji finalnej są niewielkie.

PC World: Czy wiadomo kiedy będzie miała miejsce premiera polskiej wersji Office'a 2010?

Piotr Kaniowski: Wczoraj odbyła się premiera ogólnoświatowa, podczas której została ogłoszona dostępność produktów dla klientów biznesowych (czyli dla tych, którzy kupują oprogramowanie w ramach programów licencji grupowych). Premiera dotyczy również rynku polskiego. Niezależnie od wersji językowej pakiety Office dla klientów biznesowych są dostępne w sprzedaży od 1 maja 2010 r. Bity produktów w języku polskim udostępnione klientom będą pod koniec maja.

PC World: Jak będą kształtować się ceny na rynku amerykańskim i polskim w stosunku do dotychczasowej wersji?

Piotr Kaniowski: Ceny Office Standard 2010 dla rynku biznesowego pozostanie niezmieniona, natomiast cena Office Professional Plus 2010 będzie o ok. 5% wyższa w stosunku do cen odpowiedników w wersji 2007.

Z czterech pakietów dostępnych w ramach licencji grupowych w wersji 2007 (Standard, Small Business, Professional Plus, Enterprise), pozostają obecnie w ofercie dwa pakiety (Standard, Professional Plus), bogatsze o dodatkowe funkcjonalności oraz aplikacje (przechodzą na wyższy poziom zaawansowania w stosunku do wersji 2007).

PC World: Czy są przewidziane wersje specjalne Office'a 2010, np. dla studentów (okrojone i atrakcyjne cenowo)?

Piotr Kaniowski: Premiera, która odbyąa się 12 maja dotyczy tylko produktów dostępnych dla firm, organizacji i przedsiębiorstw, które kupują oprogramowanie w ramach licencji grupowych. Produkty detaliczne będą miały swoją premierę na rynku amerykańskim 15 czerwca, a w Polsce będą dostępne po 27 lipca. Lista produktów jest zredukowana do trzech pakietów Office: Office 2010 dla Użytkownikow Domowych i Uczniów, Office 2010 dla Użytkowników Domowych i Małych Firm, Office Professional 2010.

Na nowych komputerach dodatkowo pojawi sie rownież w postaci tylko i wyłącznie preinstalowanego przez producentów sprzętu oprogramowania - Office Starter (okrojony Word, i Excel - zawierające reklamy w ramach programów). Pozwoli on osobom, które zakupiły nowy komputer bez pakietu Office - przetestować wybrane możliwości tych programów i ułatwi wybór pełnego pakietu Office 2010 w późniejszym terminie.

Jednocześnie wraz z Office 2010 - pojawiają się aplikacje dostępne z poziomu przeglądarki internetowej - Office Web Apps. Aplikacje te będą udostępnione użytkownikom w środowisku bezpłatnej usługi Windows Live. Będą one oferowały możliwości dostępu oraz lekkich modyfikacji dokumentów Office Word, Excel, OneNote i PowerPoint z poziomu przeglądarki internetowej. Zarowno Office 2010 jaki i Web Apps mozna przetestować w wersji beta, więcej informacji znajduje się na stronie: www.microsoft.com/poland/2010/office