Microsoft Office 2013, Office 365 na tablecie i komputerze - pierwsze wrażenia

Przyglądamy się nowemu, kluczowemu, pakietowi biurowemu, który testowaliśmy na tabletach wyposażonych Windows 8 oraz komputerach osobistych z Windowsem 7. Zrobił on na nas dobre wrażenie.


Microsoft udostępnił PC Worldowi dwa tablety z Windows 8 (nie, to nie były Surface) oraz oba Office’y, 2013 oraz działający w chmurze 365. Zrobił to jeszcze przed ich formalnym ogłoszeniem, więc mieliśmy więcej czasu niż inni, by się nimi pobawić. Publikujemy nasze pierwsze wrażenia ze sprzętu, rozpoczynając od spojrzenia na to, jak oprogramowanie działa na laptopie, komputerze z ekranem dotykowym oraz zwykłym komputerze stacjonarnym.

W tym artykule redaktor PCWorlda, Michael Brown jako pierwszy opisze swoje wrażenia z testowania Office 2013 i 365 na laptopie oraz komputerze stacjonarnym, po czym, wspomagający go, Tony Bradley napisze jak nowe produkty działają na tablecie.

Office 2013, Office 365 na laptopie oraz komputerze stacjonarnym

Spędziłem większość mojego czasu z Wordem oraz Excelem na laptopie oraz stacjonarce z ekranem dotykowym. Tak jak podejrzewałem, Microsoft ściśle wiąże Office 2013, 365 ze swoim nowym, działającym w chmurze, dyskiem przenośnym SkyDrive.

Oczywiście możemy swobodnie korzystać z usług innych firm, ale podejrzewam, że to połączenie odstraszy użytkowników Office'a od ich kont na Google, Dropbox oraz Sugarsync. Jeżeli kupisz nowy produkt Microsoftu oraz utworzysz konto na Microsoft Live, dostaniesz za darmo 20 gigabajtów w SkyDrive.

Zarówno Office 2013 jak i Office 365 oferują nam podobne doznania, Microsoft nakierowuje swoich klientów przede wszystkim na 365, na co wskazuje chociażby reklamowanie tego Office'a jako produktu nie tylko do wykorzystywania w pracy, ale również przez zwykłych użytkowników. Kupno pudełkowej wersji Office'a 365 daje nam licencję, która pozwala na zainstalowanie go na jednym urządzeniu. Możemy również korzystać z 365 na każdym komputerze oraz tablecie.

Microsoft Office 2013, Office 365 na tablecie i komputerze - pierwsze wrażenia

Ekran początkowy Officea

Kupno abonamentu do Office'a 365 daje nam licencję pozwalającą na ściągnięcie oraz zainstalowanie office 2013 na maksymalnie pięciu urządzeniach (póki co ogranicza się to do PC, tabletów z Windowsem 7 oraz 8, Microsoft mówi, że Office 2013 do dnia premiery będzie również dostępny na Maca). Kopia pudełkowa pozwala ponadto na streamowanie Office'a 2013 do każdego PC oraz tabletu z Windowsem 7 albo 8. Microsoft nie określił jeszcze ceny obu produktów.

Nowy Intefejs

Interfejs nie różni się zbytnio od tego z Microsoft Office 2010: wstążka pozostaje na przodzie oraz w centrum, tekst oraz ikonki są jednak ciut większe, podobnie jak odstępy między nimi. Zmiany te pozwalają na łatwiejsze korzystanie w przypadku używania dużych monitorów oraz ekranów dotykowych. Wielkość wstążki nie wydaje się jednak za duża na wyświetlaczu przeciętnego laptopa, mimo tego że dodano dwie nowe zakładki: Design oraz Developer (ta druga była dodana już w Office 2010, jednak w standardowych ustawieniach

pozostawała ukryta).

Microsoft Office 2013, Office 365 na tablecie i komputerze - pierwsze wrażenia

Chyba każdy zdążył sie już przyzwyczaić do wstążki znanej z Office 2007 oraz Office 2010

Mimo tego że korzystałem z dużej ilości komputerów z ekranem dotykowym, to jednak nie używam tego rodzaju interfejsu zbyt często. Być może wynika to po prostu z mojego przywiązania do myszki, jednak dźganie palcem ikonek na ekranie nie wydaje mi się zbyt wygodne (albo moje palce są po prostu zbyt grube). W każdym bądź razie z poświęceniem starałem się korzystać z moich palców, ciągle wracając jednak do myszki. Choć interfejs dostarcza więcej korzyści użytkownikom tabletów jednak korzystanie z niego przy użyciu myszki nie sprawia większych problemów.

Nowe funkcje

Microsoft przygotował dużą liczbę interesujących oraz bardzo użytecznych usprawnień do Worda 2013. Jeżeli chodzi o użyteczność to możemy teraz importować PDF bezpośrednio do Worda, edytować jako dokument Worda a następnie zapisać to bądź jako Word doc bądź też jako PDF. Importowane pliki zachowują wszystkie swoje oryginalne formatowania dokumentów  takie jak nagłówki, kolumny, przypisy a elementy takie jak tabelki oraz grafika mogą być edytowane w Wordzie. Zaimportowanie dokumentu PDF zawierającego na przykład, tabelkę pozwala nam na jej edycję tak jakbyśmy utworzyli ją w Wordzie. Możemy również umieszczać pliki PDF w doc. Worda. Oprogramowanie działa jak OCR.

Microsoft Office 2013, Office 365 na tablecie i komputerze - pierwsze wrażenia

Microsoft Word w Office 2013

Kolejną ciekawą funkcją jest możliwość umieszczania zasobów internetowych w swoich plikach. Na przykład, możemy użyć Binga do odnalezienia jakiegoś filmiku, bez wychodzenia z Worda, a następnie umieścić jego kod HTML, ponownie, nie wychodząc przy tym z Worda.

Umieszczanie screenów z aplikacji działających na twoim komputerze jest jeszcze prostsze, wystarczy kliknąć insert -> Screenshot, a ukaże się okno pokazujące wszystkie okienka znajdujące się na twoim pulpicie. Klikasz na którykolwiek z obrazków, a pojawi się on tam gdzie jest twój kursor.

Microsoft Office 2013, Office 365 na tablecie i komputerze - pierwsze wrażenia

Dokumenty można zapisywać bezpośrednio w Skydrive

Po złapaniu oraz przesuwaniu umieszczonego w dokumencie filmiku bądź obrazu, tekst automatycznie dostosowuje się do miejsca w którym się on znajduje.

Funkcje Współpracy

Kiedy współpracujesz z innymi ludźmi przy tworzeniu jakiegoś dokumentu, nadążanie za zmianami które są przez nich wprowadzane jest niezwykle ważne. Ułatwia to znacznie Word 2013, dzięki nowej funkcji nazwanej simple markup view. Czerwona, pozioma linia na lewym marginesie pokazuje zmiany, które zostały zrobione w dokumencie, podczas gdy chmurka na prawym brzegu pokazuje komentarze. Kliknięcie na czerwoną linię pokazuje zarówno zmiany jak i komentarze, kliknięcie na chmurkę pokazuje tylko komentarze.

Microsoft Office 2013, Office 365 na tablecie i komputerze - pierwsze wrażenia

Logo Office 2013

Microsoft dodał również nowy tryb wyświetlania nazwany Reader. Kiedy oglądasz w nim dokumenty, każdy akapit posiada mały trójkąt przed nim. Kliknięcie na trójkąt powoduje zniknięcie akapitu oraz pojawienie się dalszej części tekstu bez potrzeby przewijania do następnej strony.

Nie miałem czasu by zapoznać się z wszystkimi nowymi funkcjami Worda 2013 ale podobało mi się to co zdążyłem zobaczyć. Wygląda na to że Microsoft znacznie usprawnił swój produkt, dodając wiele nowych funkcji bez psucia czegokolwiek. Chciałbym jednak zaznaczyć że spędziłem z Wordem za mało czasu żeby wydać ostateczną ocenę.

Excel 2013

Podobnie jak nowa wersja Worda, Excel 2013 wydaje się być unowocześniony a jednocześnie zaskakująco znajomy. Microsoft dodał kilka nowych narzędzi do analizy danych, w tym jedno nazywające się Flash Fill. Kiedy weźmiemy część danych które już wpisaliśmy do pierwszej kolumny i wpiszemy je do drugiej kolumny, Flash Fill przewidzi, że chcieliśmy zrobić to dla każdej wartości w drugiej kolumnie i zaoferuje nam wypełnienie odpowiednio całej drugiej kolumny.

Microsoft Office 2013, Office 365 na tablecie i komputerze - pierwsze wrażenia

Excel w Office 2013

Microsoft udostępnił próbny dwukolumnowy szablon który pokazuje nam jak Flash Fill działa. Pierwsza kolumna zawierała adresy email, w którym adres każdej osoby był  sformatowany jako imie.nazwisko@domena. Druga kolumna miała być użyta do przechowania imion wszystkich osób.

Mimo że nie jest to najbardziej realistyczny scenariusz jaki przed premierą mogliśmy sobie wyobrazić, wszystko działa jak należy. Ustalasz przykładowe odniesienie poprzez wpisanie imienia  pierwszej osoby w kolumnie adresów email, potem, gdy wpisujesz imię drugiej osoby, Excel przewiduje że chcesz zrobić to samo dla wszystkich wartości w pierwszej kolumnie i oferuje wypełnienie tego automatycznie. Wystarczy wcisnąć wtedy enter i druga kolumna automatycznie wypełnia się imionami.

Microsoft Office 2013, Office 365 na tablecie i komputerze - pierwsze wrażenia

Quick Analysis Tool sam proponuje najlepsze formatowanie

Kolory oraz symbole pozwalają na analizę danych o wiele szybciej, nowe narzędzie Excela 2013 Quick Analysis Tool wykorzystuje je by rozpoznawać oraz zaznaczać tendencje oraz zmiany. Zaznaczamy wiersze oraz kolumny który chcemy zanalizować, klikami ikonkę która pojawią się w dolnym prawym rogu, wybieramy warunkowe formatowanie które nam odpowiada. Zamiast patrzeć na wiersze oraz kolumny szarych numerków, widzimy arkusze kalkulacyjne naszpikowane kolorowymi paskami oraz ikonkami.

Wykresy i grafy dostarczają inny, łatwy, sposób na wizualizację danych, a arkusze kalkulacyjne pozwalają na wykorzystanie danych zawartych w kolumnach na tworzenie wykresów. Quick Analysis tool automatycznie podpowiada nam najbardziej odpowiedni typ wykresu do danych które wybierzemy. Moje wczesne wrażenia dotyczące Excela 2013 są tak samo przychylne jak te Worda 2013. Microsoft wprowadził wiele nowych usprawnień, z których niezwykle łatwo się korzysta.

Nieco później przyjrzymy się bliżej Outlookowi, Powerpointowi i OneNote.

-PCWorld Senior Editor Michael Brown

Office 2013 i Office 365 na tablecie: Pierwsze wrażenia

Microsoft postawił na tablety jako przyszłość PCetów. Podobnie jak Windows 8, Office 15 został zbudowany od podstaw, by wykorzystywać wszystkie zalety tabletów, dodatkowo likwidując wszystkie ograniczenia ekranów dotykowych.

Office 15 testowałem na Samsungu Slate PC z systemem operacyjnym Windows 8 Consumer Preview, by zobaczyć jak dobrze spisuje się on na tabletach. Zwróćcie uwagę że ten tablet potrafi działać z Windows 8 Pro, nie Windows 8 RT, a Office 2013 będzie różnić się od Office RT dostępnego na tablety Windows 8 z procesorami ARM. Wersja RT będzie między innymi darmowa.

Microsoft Office 2013, Office 365 na tablecie i komputerze - pierwsze wrażenia

Microsoft Word naprawdę ładnie prezentuje się na tablecie

Microsoft zrobił kawał dobrej roboty przy dostosowaniu różnych funkcji i aplikacji do współdziałania z ekranem dotykowym. Na przykład, przytrzymanie palca na podkreślonym, błędnym zdaniu wyświetli listę możliwych poprawek, oprócz tego, przyciśnięcie palcem w którymkolwiek miejscu pokazuje opcje które normalnie uzyskujemy prawym przyciskiem myszy.

Opcje na interfejsie wstążki były niekiedy trudne do przyciśnięcia. Przyciski są zbyt małe dla moich palców a nie możesz rozszerzyć interfejsu palcami, by powiększyć wstążkę w Office 2013. Z drugiej strony możesz wyłączyć pasek wstążki, by zwiększyć obszar dostępny dla twojego dokumentu. Opcja ta jest dostępna w obu pakietach Office i jest bardzo przydatna.

Pakiet Office 2013 który zainstalowałem na moim tablecie zawierał Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Publisher, Access, Lync. Aplikacje dostępne w Officie 365 to Word, Excel, PowerPoint oraz OneNote. Outlook również znajdował się w Office 365, jednak jego włączenie było niemożliwe.

Jedna z rzeczy, które podobały mi się przy pracy z Officem to przede wszystkim zasługa Windowsa 8 oraz sprzętu, na którym go odpalałem niż samego Office'a. Wirutalna klawiatura ekranu dotykowego jest czuła oraz na tyle płynna, by umożliwić mi pisanie z prawie maksymalną prędkościa. Oprócz tego przyciśnięcie symboli bądź numerów powoduje pojawienie się klawiatury numerycznej, co jest więcej niż wystarczające, by wpisywać cyfry w arkuszach kalkulacyjnych Excela.

Irytowała mnie konieczność przyciskania ikonki klawiatury na dole wyświetlacza, by otworzyć wirtualną klawiaturę. Byłoby miło, gdyby aplikacje Office'a automatycznie rozpoznawały nacisk na pole tekstu i same odpalały klawiaturę.

Mimo wszystko, doświadczenie było przyjemne. Korzystanie z Office'a różni się od korzystania z myszki oraz klawiatury na tradycyjnym pececie, jednak funkcjonuje bez większych problemów. Microsoft najwyraźniej włożył dużo wysiłku w to, by korzystanie z Office'a na tablecie było godne marki Microsoft Office.

-PCWorld Tony Bradley

Tłumaczenie: Dawid Sośniuk#