Microsoft Office będzie wspierał formaty ODF i PDF!

W środę (21 maja) przedstawiciele koncernu oficjalnie zapowiedzieli, że obsługa nowych formatów zapisu plików biurowych zostanie dodana w pakiecie poprawek Service Pack 2 dla Ofice 2007. Microsoft zapowiada również zaangażowanie w rozwój formatu ODF.

Z oficjalnych informacji wynika, że oprogramowanie wchodzące w skład pakietu Office 2007 zyska pełną, natywną obsługę formatów takich jak: PDF 1.5, ODF 1.1 oraz XPS (XML Paper Specification). Oznacza to, że użytkownicy aplikacji Office 2007 będą mogli korzystać z wymienionych wyżej formatów zapisu plików na takich samych zasadach jak z formatów natywnie obsługiwanych dotychczas. Zbędne staną się zewnętrzne wtyczki umożliwiające częściową obsługę poszczególnych standardów. Premierę SP2 dla Office 2007 zapowiedziano na pierwszą połowę 2009 roku.

Microsoft poinformował również, że pełna obsługa uznanego za standard ISO w kwietniu br. formatu OOXML będzie dodana dopiero w kolejnej wersji pakietu biurowego, znanego pod nazwą kodową Office 14. Wcześniejsza specyfikacja, zatwierdzona przez Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Standaryzacji Systemów Informacyjnych i Komunikacyjnych (ECMA) jest domyślnym formatem zapisu Office 2007. Jednak standardy uznane przez ISO i ECMA różnią się.

Ponadto, według zapewnień przedstawicieli koncernu, Microsoft dołączy do komitetu technicznego, zajmującego się rozwojem specyfikacji OpenDocumentFormat w ramach międzynarodowego konsorcjum OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards). Microsoft zapowiada też pełne poparcie i zaangażowanie w prace nad zwiększeniem interoperacyjności standardów ODF i OOXML.