Microsoft Office dla Maków w przyszłym roku

Użytkownicy komputerów firmy Apple korzystający z pakietu biurowego giganta z Redmond będą musieli poczekać na premierę nowej wersji Office for Mac 2008 do stycznia przyszłego roku.

Wszyscy, którzy czekają na nowe, odświeżone wersje programów Word, Excel, PowerPoint, czy Entourage ujrzą je oficjalnie najprawdopodobniej na konferencji Macworld ,odbywającej się co roku właśnie w styczniu. Pierwotnie Microsoft zamierzał udostępnić nową wersję pakietu biurowego dla komputerów z jabłuszkiem w drugiej połowie bieżącego roku, a na pewno przed świętami Bożego Narodzenia. Jak stwierdził jednak Craig Eisler, odpowiedzialny od niedawna za rozwój oprogramowania dla Maków w Microsofcie, jego grupa nie jest wystarczająco zadowolona z jakości produktu i z tego powodu przesunięty został termin premiery.

Firma pokazała wczesne wersje pakietu na tegorocznej konferencji MacWorld i nie udostępniła publicznie żadnych wydań testowych produktu. Nie są znane również żadne szczegóły dotyczące cen, czy wersji, w jakich będzie sprzedawany nowy Office. Poprzednia wersja była dostępna w trzech odmianach, w cenach wahających się od 150 do 500 dolarów.

Wersja 2008 Office'a będzie pierwszą zbudowaną do pracy na komputerach Apple wyposażonych w procesory Intela. Interfejs użytkownika pakietu będzie się różnił od windowsowego odpowiednika, przejmując jednak pewne nowe elementy i dostosowując je do systemu MacOS X. Oprócz obecnych już w pakiecie aplikacji nowością będzie na przykład "widget" My Day, który bez potrzeby uruchamiania aplikacji zapewni dostęp do zasobów programu Entourage. Bardzo kontrowersyjną zmianą ma być za to usunięcie możliwości możliwość uruchamiania skryptów VBA (Visual Basic for Aplpications) zapisanych w dokumentach, co spowoduje nieprzenaszalność pewnych dokumentów pomiędzy platformami Windows i MacOS X.

Jednocześnie w Internecie krążą spekulacje na temat konkurencyjnego pakietu biurowego od samego Apple'a. Różne serwisy podają, że Apple "przeskoczy" wersję 2007, a zamiast tego udostępni w październiku iWork '08 równocześnie z nową wersją systemu operacyjnego MacOS X 10.5 Leopard.