Microsoft Outlook.com: nowa poczta z wieloma możliwościami

Najnowsza usługa pocztowa Microsoftu, Outlook.com, cieszy się sporym zainteresowaniem internautów, których pierwsze opinie są przeważnie pozytywne. Postanowiliśmy bliżej się jej przyjrzeć i podzielić kilkoma informacjami na jej temat.


Hotmail, czyli serwis internetowy oferujący darmowe konta poczty elektronicznej dostępne przez webmail powstał w 1995 roku. Dwa lata później trafił w ręce Microsoftu stając się wkrótce najważniejszym graczem na rynku zapewniając pierwszy adres pocztowy dla wielu milionów osób na świecie.

W 2004 roku do gry postanowiła jednak wkroczyć kolejna potężna firma, czyli Google, która powołała do życia serwis Gmail. Przez lata usługa Microsoftu godnie stawała w szranki z oferującym powiew świeżości konkurentem ustępując mu dopiero niedawno, kiedy to okazało się, że z Gmaila korzysta już 425 milionów aktywnych użytkowników, podczas gdy ostatnio podawana przez Hotmaila liczba oscylowała w okolicach 360 milionów.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Microsoft wykazał się jednak dużą czujnością i z końcem lipca uruchomił nową usługę pocztową Outlook.com (oparta ona została na znanym już dobrze interfejsie Metro), która, chociaż jeszcze nie są znane żadne terminy, ma docelowo zastąpić wspomnianego wcześniej Hotmaila (dotychczasowi mocno przywiązani do niego użytkownicy mogą więc spać spokojnie).

Jak się okazało, nowa usługa spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem ze strony internautów. W zaledwie sześć godzin od jej uruchomienia skorzystało z niej bowiem ponad milion osób, o czym Microsoft natychmiast z dumą poinformował za pośrednictwem Twittera.

Jeżeli jesteś zainteresowany korzystaniem z nowej poczty Outlook.com, poniżej znajdziesz szereg informacji, które mogą Ci się przydać.

Rejestracja

Jeżeli posiadasz już adres Hotmail lub Konto Microsoft (dotychczas było nazywane "identyfikatorem Windows Live ID"), możesz się zalogować do Outlook.com za pomocą swoich danych (automatycznie zostaniesz przełączony na nowy wygląd). Nowi użytkownicy muszą przejść proces rejestracji dostępny z poziomu strony startowej usługi.

Skrzynka odbiorcza

Jak już wspomnieliśmy, wchodząc do nowej skrzynki naszym oczom ukazuje się nowy prosty design cechujący interfejs Metro, który odpowiada polityce Microsoftu polegającej na przygotowaniu wyglądu swoich usług na nadejście systemu Windows 8 (jego premiera została zapowiedziana na 26 października).

Po lewej stronie znajduje się kolumna zawierająca Foldery i Szybki Podgląd. Obok niej znajduje się najszersza część zawierająca listę wiadomości i pozwalająca na ich podgląd (strefę podglądu możemy umieścić pod listą lub obok niej), natomiast nieco dalej kolumna, w której klikając w znajdującą się w prawym górnym rogu buźkę możemy otworzyć okno Wiadomości. Warto też wspomnieć, że w nowej poczcie Microsoftu nie wyświetlają się reklamy.

Messaging

Podobnie jak w Hotmail, Gmail i Yahoo Mail możemy rozmawiać z naszymi kontaktami online bezpośrednio ze skrzynki Outlook.com. Aby tego dokonać musimy kliknąć w znajdującą się w górnym prawym rogu ikonę (wspomniana wcześniej kwadratowa uśmiechnięta buźka) i otworzyć okno Wiadomości. Podczas konwersacji korzystamy z aplikacji, która powinna być znana osobom mającym do czynienia z aplikacją Messaging w Windows 8. Aby rozpocząć rozmowę klikamy w puste okienko z polem tekstowym "Rozpocznij nową konwersację". Zobaczymy wówczas nasze kontakty online z Messengera i Facebooka.

Podgląd "społecznościowy"

W poczcie Outlook.com możliwy jest też podgląd statusów i zdjęć publikowanych przez znajomych w sieciach społecznościowych. Informacje te są wyświetlane w kolumnie po prawej stronie podczas wyświetlania wiadomość e-mail. Nie będą one jednak widoczne gdy będziesz miał otwarte wspomniane wyżej okno Wiadomości, które możesz zamknąć poprzez kliknięcie "X" w jego prawym górnym rogu.

Dodawanie adresu outlook (dla użytkowników Hotmaila)

Jeżeli jesteś użytkownikiem Hotmaila posiadającym adres np. [email protected] a chciałbyś używać już adresu e-mail poczty Outlook - [email protected] - możesz przełączyć się na niego na stałe lub skorzystać z aliasu.

W pierwszym przypadku powinieneś kliknąć w znajdującą się w prawym górnym rogu ikonkę przedstawiającą koło zębate. Z rozwiniętego menu wybierz "Więcej ustawień poczty", natomiast na otworzonej stronie wybierz z sekcji "Zarządzanie kontem" opcję "Zamień nazwę swojego adresu e-mail". Na otworzonej stronie będziesz mógł zmienić nazwę swojego konta na adres Outlook.com. Warto dodać, że według Microsoftu zostanie on uwzględniony przez inne usługi (np. SkyDrive) w ciągu kilku dni.

W przypadku aliasu Outlook musimy postępować podobnie z tą jednak różnicą, że z sekcji "Zarządzanie kontem" wybieramy opcję "Utwórz alias Outlook". Alias adresu będzie działał jak zwykły adres e-mail pozwalając ci na wysyłanie i odbieranie wiadomości. Nie będziesz jednak mógł przy wykorzystaniu tego identyfikatora zalogować się do Outlook.com, czy innej usługi Microsoftu.

Kontakty, Kalendarz, SkyDrive

Nowa poczta pozwala za pośrednictwem jednego kliknięcia na dostęp do Kontaktów, Kalendarza i usługi SkyDrive. Aby się do nich dostać należy kliknąć w lewym górnym rogu obok napisu Outlook w strzałkę skierowaną w dół. Gdy to uczynimy wysunie nam się belka ze znanymi z interfejsu Metro kafelkami. Ten nowy wygląd przygotowywany z myślą o Windows 8 nie jest jeszcze dostępny w Kalendarzu i SkyDrive, co jednak z czasem powinno się zmienić.

Skype

Warto na koniec dodać, że poza możliwością podłączenia kont z Facebooka, Twittera, LinkedIn i Google użytkownicy otrzymają wkrótce także możliwość prowadzenia z poziomu nowej poczty wideorozmów za pośrednictwem Skype.

Podsumowanie

Outlook.com to naprawdę solidna usługa pocztowa cechująca się wieloma przydatnymi możliwościami, których ilość z czasem będzie rosła. Polecam zapoznanie się z nią i wyrobienie sobie własnej opinii na jej temat. Myślę, że naprawdę warto.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: