Microsoft Photosynth

Microsoft udostępnił pierwszą, stabilną wersję nowatorskiego projektu Photosynth, który umożliwia konstruowanie trójwymiarowych scen na podstawie kolekcji zdjęć.

Microsoft udostępnił pierwszą, stabilną wersję nowatorskiego projektu Photosynth, który umożliwia konstruowanie trójwymiarowych scen na podstawie kolekcji zdjęć.

Projekt Photosynth oparty został na technologii Seadragon - tej samej, której Microsoft użył w aplikacji Deep Zoom Composer służącej do tworzenia i publikowania złożonych zdjęć wysokiej rozdzielczości. Seadragon jest technologią opracowaną przez firmę Seadragon Software, którą Microsoft przejął w lutym 2006 roku, a następnie rozwijaną przez Microsoft. Daje ona możliwość używania dużych zdjęć dla potrzeb technologii mobilnych. Obrazy są przetwarzane w taki sposób, że mogą być prezentowane w sposób niezależny od prędkości łącza internetowego. Technologia jest częścią środowiska Silverlight (moduł Deep Zoom).

Jak to działa?

Photosynth, dzięki zaimplementowanej funkcji pozycjonowania trójwymiarowego, umożliwia odtwarzanie konkretnej sceny 3D na podstawie zbioru zdjęć. Z każdej fotografii pobierane są próbki charakterystycznych, powtarzających się punktów. Następnie punkty te są wyodrębniane przez specjalne algorytmy, po czym są łączone w tzw. obszary nawigacyjne. Program oblicza pozycje dla każdej z miniatur i zachowuje je w pamięci. Końcowy etap to tworzenie sceny 3D, po której można się swobodnie przemieszczać za pomocą kursora myszy.

Zanim rozpoczniemy interakcję z aplikacją musimy najpierw zainstalować oprogramowanie, na które składa się wtyczka do przeglądarki internetowej oraz program służący do tworzenia własnych kolekcji. Microsoft ostrzega, że program intensywnie wykorzystuje kartę graficzną i jeśli dysponujemy starszym modelem akceleratora 3D, to aplikacja może się w najgorszym wypadku wcale nie uruchomić. Szczegółowe wymagania systemowe znajdują się w ramce.

Microsoft Photosynth

Strona główna projektu Photosynth wyróżnia się elegancją interfejsu.

Zobaczmy, jak prosto utworzyć własną kolekcję fotografii. Uruchamiamy program Photosynth i logujemy się do konta Live ID. Następnie zostaje uruchomiony główny moduł programu - Create Synth. Aby dodać zdjęcia, które wykorzystamy w aplikacji, klikamy przycisk Add Photos. Zasada jest prosta, im więcej fotografii dodamy, tym lepszy efekt końcowy. Należy pamiętać o bardzo istotnym fakcie - Photosynth musi mieć możliwość "wyłapania" wspólnych punktów na zdjęciach, tak więc należy wskazać jak najwięcej fotografii, które przedstawiają sąsiadujące obszary wraz ze wspólnymi częściami. W przeciwnym wypadku program wyświetli błąd podczas syntetyzowania galerii. Po zakończeniu czynności dodawania fotografii należy kliknąć przycisk Synth, po czym aplikacja rozpocznie proces tworzenia pokazu.

W witrynie Photosynth można obejrzeć wiele ciekawych galerii stworzonych przez użytkowników programu. Przyznać trzeba, że niektóre pokazy zapierają dech w piersiach. Nawigacja po galerii odbywa się za pomocą kontrolek w głównym module programu oraz menu skupionym w postaci liścia. Fotografie można przybliżać i oddalać, a także obracać. Po najechaniu kursorem myszy wybranego fragmentu sceny 3D ujrzymy podgląd danego obszaru w postaci konkretnej fotografii.

Wymagania systemowe Photosynth

System operacyjny: Windows XP z dodatkiem SP2 lub SP3, Windows Vista. Photosynth można także uruchomić na komputerach Mac, wykorzystując Boot Camp, brak jednak wsparcia dla środowisk wirtualnych.

Przeglądarka: Internet Explorer 7, Mozilla Firefox 2 lub 3 (Microsoft obiecuje dodać wsparcie dla innych przeglądarek).

Minimum 256 MB RAM (zalecane 1 GB i więcej), karta graficzna z minimum 32 MB pamięci wideo, zalecana z 64 MB i więcej. Photosynth współpracuje z akceleratorami graficznymi zgodnymi z bibliotekami DirectX 7 oraz wybranym kartami sprzętowo obsługującymi DirectX 6.

Microsoft Photosynth

Przykładowy efekt pracy w Photosynth - galeria Taj Mahal.

Usługa Photosynth była w pierwszych dniach po premierze wręcz rozchwytywana przez użytkowników - Microsoft modyfikował przez pierwsze dni ustawienia serwerów oraz aktualizował zawartość serwisu, przez co usługa oraz witryna Photosyntha były nieosiągalne. W dniu oddawania tego materiału do publikacji problem występował nadal, choć już sporadycznie.

Użytkownicy szybko docenili możliwości programu dodając coraz więcej kolekcji zdjęć i udostępniając je innym osobom w sieci. Cieszy bardzo fakt, że Photosynth został udostępniony za darmo.

Więcej informacji znaleźć można w oficjalnej witrynie projektu Photosynth, dostępnej pod adresem www.Photosynth.com oraz w blogu zespołu odpowiedzialnego za rozwój programu -http://www.Blogs.MSDN.com/Photosynth

Plusy i minusy:

+ Sposobność tworzenia innowacyjnych pokazów zdjęć

+ Możliwość dzielenia się swoimi pracami z innymi użytkownikami

+ Udostępnienie technologii całkowicie za darmo

- Duże wymagania sprzętowe aplikacji

- Brak pewnych opcji znanych z wersji beta programu

Punktacja: 7/10

Podsumowanie: Innowacyjny projekt Microsoftu pozwala osiągnąć zupełnie nową jakość podczas prezentowania zdjęć.