Microsoft Polska odpowiada na zarzuty UOKiK

W krótkim, oficjalnym oświadczeniu Microsoft zaprzecza istnieniu nielegalnych umów z dostawcami komputerów przenośnych, podkreślając, że to producenci laptopów - kierując się popytem rynkowym - decydują o instalacji określonego systemu operacyjnego na komputerach.

"Umowa Microsoft z producentami komputerów przewiduje, że mają oni pełną swobodę w preinstalacji systemów operacyjnych innych niż Windows. Umowa na instalację systemów operacyjnych Microsoft nie ogranicza producentów komputerów w żaden sposób. Mogą oni stosować dowolne preinstalacje systemów operacyjnych oceniając rozwój rynku, dostępność odpowiednich systemów operacyjnych i preferencje konsumentów. Mogą również oferować komputery bez zainstalowanego systemu operacyjnego. Preferencje odbiorców biznesowych i konsumentów są jedynym wyznacznikiem zachowania producentów. Należy również podkreślić, że zarówno polscy, jak i międzynarodowi producenci komputerów, mają w swojej ofercie modele wyposażone w różne systemy operacyjne...

...Preinstalacja systemu operacyjnego nie jest w rozumieniu firmy Microsoft ograniczaniem konkurencji i działaniem na szkodę konsumenta. Wręcz przeciwnie, ma ona na celu umożliwienie mu natychmiastowego korzystania z komputera po jego zakupie, co jest zgodne z wolą znakomitej większości konsumentów... " - czytamy w oświadczeniu Microsoftu.

Więcej o wszczętym przez UOKiK postępowaniu wyjaśniającym dotyczącym praktyk Microsoftu na rynku notebooków pisaliśmy w materiale: "UOKiK: zbyt dużo Windows na laptopach".


Zobacz również