Microsoft Product Activation narusza patenty firmy Uniloc

Koncern ma zapłacić 388 mln USD za bezprawne wykorzystywanie chronionych prawnie rozwiązań firmy Uniloc. Amerykański sąd federalny uznał ważność patentów mniejszej firmy.

Decyzja jest pochodną pozwu sądowego złożonego w październiku 2003 roku. Oskarżenie złożone sześć lat temu dotyczyło bezprawnego wykorzystywania objętych ochroną patentową rozwiązań technologicznych firmy Uniloc w systemie aktywacji produktów Microsoftu. Obiekcje przedstawicieli firmy Uniloc dotyczą przede wszystkim algorytmów wykorzystywanych m.in. do generowania unikalnych identyfikatorów poszczególnych produktów w powiązaniu z maszynami, na których zostały zainstalowane.

Amerykański sąd federalny przyznał rację przedstawicielom firmy Uniloc i uznał, że Microsoft z premedytacją narusza patenty mniejszej firmy. Nałożona kara finansowa ma być rekompensatą za bezprawne wykorzystywanie technologii Uniloc na przestrzeni ostatnich ośmiu lat. Sześć lat temu przedstawiciele Uniloc domagali się odszkodowania w wysokości 2,5 USD m.in. od każdego systemu Windows XP aktywowanego za pośrednictwem Internetu.

Microsoft zapowiedział wprowadzenie mechanizmów Microsoft Product Activation (MPA) w lutym 2001 roku. Technologia jest integralną częścią m.in. systemu Windows XP i pakietu Office XP. W zeszłym roku koncern zmodyfikował mechanizmy aktywacji produktów - najprawdopodobniej więc decyzja amerykańskiego sądu nie odnosi się do mechanizmów zastosowanych w Windows Vista i Windows Server 2008. Jednocześnie przedstawiciele koncernu z Redmond zamierzają odwoływać się od decyzji sądu. Ich zdaniem rzeczone algorytmy zostały bezprawnie objęte ochroną prawną.

W ostatnim czasie przybywa procesów sądowych związanych z naruszeniem praw patentowych dotyczących oprogramowania. Pod koniec marca br. Microsoft oskarżono o nielegalne wykorzystywanie opatentowanych rozwiązań technologicznych firmy BackWeb Technologies. Pozew dotyczy wchodzącej w skład mechanizmów Windows Update usługi inteligentnego transferu w tle. Równolegle ugodą zakończył się spór między koncernem z Redmond i holenderską firmą TomTom.

Czytaj też:

TomTom zapłaci za patenty Microsoftu

Więcej odrzuconych wniosków patentowych

Big Blue monopolistą na rynku komputerów mainframe?