Microsoft Project Sonar powalczy ze złośliwym oprogramowaniem

Microsoft Project Sonar to nowa usługa, która ma strzec klientów Microsoftu przed złośliwym oprogramowaniem.

Project Sonar to kodowa nazwa platformy "detonacji malware", która będzie nową usługą Microsoftu. Zostanie oparta na maszynach wirtualnych i pomoże w wykrywaniu i niszczeniu złośliwego oprogramowania zanim dotrze ono do Microsoftu i jego klientów.

"...dynamicznie analizuje miliony potencjalnych exploitów i próbek szkodliwego oprogramowania w maszynach wirtualnych zbierając codziennie terabajty danych." - opisuje ogólnie działanie Project Sonar Microsoft.

O nowej usłudze dowiedzieliśmy się dzięki ogłoszeniom zamieszczonym na stronie www.careers.microsoft.com. Microsoft informuje w nich, że szuka inżynierów oprogramowania zabezpieczającego, którzy "pomogą w rozwoju usługi oraz nowych metod wykrywania i blokowania malware".

Dodatkowo możemy przeczytać, że co prawda podobne funkcje blokowania są już wykorzystywane w Windows App Store i Exchange Online, lecz Project Sonar to usługa zapewniająca nowy poziom ochrony umożliwiając obsłużenia większej liczby klientów i danych.

Niestety obecnie nie jest jasne, czy Microsoft udostępni wspomnianym klientom możliwość uruchamiania usługi i sprawdzania/analizowania danych zawartych w ich systemie, czy też uruchomi serwis, w którym będą mogli analizować zebrane z nim dane.

Mam nadzieję, że wkrótce Microsoft potwierdzi publicznie informacje na temat Project Sonar i dokładniej opisze możliwości tej usługi.