Microsoft Research Boku

Boku to nowy projekt działu badawczego Microsoft Research, skierowany do najmłodszych użytkowników chcących nauczyć się podstaw programowania wizualnego.


Boku to nowy projekt działu badawczego Microsoft Research, skierowany do najmłodszych użytkowników chcących nauczyć się podstaw programowania wizualnego.

Microsoft Research Boku

Informacje:http://research.microsoft.com/boku Cena: bezpłatny

Boku jest językiem stworzonym głównie z myślą o projektowaniu gier komputerowych. Obecnie jest w fazie testowej TP (Technology Preview), a jej przedsmak został niedawno zaprezentowany w postaci serii filmów dostępnych na oficjalnej witrynie projektu Boku. Wśród udostępnionych materiałów znaleźć można zarówno filmy przedstawiające proces "programowania" gry, jak również montaż z gotowych elementów.

Środowisko programistyczne dostępne jest obecnie jedynie dla konsoli Microsoftu - XBOX 360, ale firma z Redmond planuje także opracowanie wersji dla Windows, co oczywiście znacząco podniosłoby popularność języka. Pierwszeństwo konsoli wynika z faktu, iż Boku zostało stworzone z myślą o młodych adeptach programowania, a konsola do gier wydaje się być tutaj najlepszą, najbardziej przyciągającą platformą.

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest wygląd oprogramowania. Microsoft zwrócił szczególną uwagę na zapewnienie jak najbardziej intuicyjnego interfejsu użytkownika, który oparty został o kolorowe ikony i inne elementy, które mają przyciągać wzrok dziecka. Brak tutaj trybu tekstowego czy debugera dostępnego z linii poleceń, jak i innych tego typu modułów, dostępnych w standardowych środowiskach programistycznych.

Programowanie w Boku

Microsoft Research Boku

Microsoft Research Boku

Wydawać by się mogło, że programowanie bez klawiatury jest niemożliwe. A jednak w Boku nie potrzebujesz żadnego urządzenia wejściowego poza standardowym kontrolerem dołączanym do XBOX-a. Zapewnia to tym samym prostotę obsługi, gdyż język Boku jest w całości oparty na ikonach, po których nawigujesz padem. Przygotowanie projektu odbywa się krok po kroku, na odrębnych stronach. Następnie podział aplikacji obejmuje zasady, warunki (rozpatrywane jednocześnie) i akcje.

Do użytku oddano dwadzieścia gotowych postaci dysponujących różnymi umiejętnościami, edytor mostów i dróg oraz terenów, dzięki któremu można tworzyć światy o dowolnym rozmiarach, z wykorzystaniem różnorodnych elementów otoczenia (drzewa, budynki itd.). Oczywiście z wykorzystaniem Boku nie stworzysz gry z oszałamiającą grafiką - elementy graficzne są mało realistyczne. Z wykorzystaniem programu "napiszesz" co najwyżej prostą platformówkę z kilkoma poziomami. Ale utworzona w ten sposób gra będzie potrafiła dostarczyć dziecku doskonałej rozrywki - wszystko zależy od inwencji twórcy, a Boku nie wprowadza żadnych ograniczeń czasowych czy rozmiarowych dla tworzonych gier.

Warto dodać, że Boku to nie tylko środowisko programistyczne, lecz także gotowa platforma pozwalająca uruchamiać stworzone dla niej gry. Własnymi projektami możesz podzielić się z innymi "programistami". Służy do tego celu specjalnie przygotowany moduł, który umożliwia współdzielenie się projektami w Sieci. Inni użytkownicy mogą oceniać twoją grę, mając do dyspozycji system punktowy.

Boku jest pierwszym krokiem Microsoftu w kierunku upowszechnienia prostego i intuicyjnego języka programowania gier. Nie obyło się jednak bez krytyki - wielu deweloperów stwierdziło, że nowy projekt nie ma nic wspólnego z programowaniem i określiło Boku co najwyżej mianem edytora gier. Nie zmienia to jednak faktu, że nowy prototyp Microsoftu jest z pewnością bardzo ciekawym pomysłem, pozwalającym poznać elementy programowania już najmłodszym użytkownikom konsol, którzy dotychczas wykorzystywali ją do grania, ewentualnie oglądania filmów.

Projekt dostępny jest obecnie tylko w anglojęzycznej wersji. Finalna wersja Boku spodziewana jest w 2009 roku.

Plusy:

  • zapoznaje z podstawami programowania
  • przyjazny i intuicyjny interfejs
  • możliwość dzielenia się projektami i ich oceniania

Minusy:

  • postępność jedynie na XBOX-a
  • brak polskiej wersji językowej

Ocena: 7/10

Podsumowanie: Microsoft Research Boku jest ciekawą technologią umożliwiającą programowanie wizualne najmłodszym miłośnikom gier.