Microsoft Research ma 10 lat

Bill Gates i specjaliści z działu badawczo-rozwojowego koncernu kreślą wizję przyszłości komputerów rodem z powieści science fiction - wg nich będą one mogły widzieć, słyszeć, czuć i uczyć się.

W ubiegłym tygodniu obchodzono kolejny komputerowy jubileusz - 10 lat istnienia działu badawczo-rozwojowego firmy Microsoft. Bill Gates i specjaliści z Microsoft Research przy tej okazji nakreślili wizję przyszłości komputerów. B. Gates, współzałożyciel firmy, obecnie główny inżynier oprogramowania koncernu, powiedział w swym wystąpieniu: "Dziesięć lat temu utworzyliśmy Microsoft Research, aby móc skoncentrować się na poszukiwaniu rozwiązań dla największych wyzwań w dziedzinie techniki komputerowej, tj. na udoskonalaniu takich technologii, które pozwolą komputerom widzieć, słyszeć i uczyć się do tego stopnia, że ich interaktywność będzie czymś tak naturalnym, jak rozmowa z przyjacielem. Dokonaliśmy niewiarygodnego postępu, lecz wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia. Mimo obecnej sytuacji ekonomicznej, jesteśmy przekonani, że branża komputerowa oraz ośrodki naukowo-badawcze finansowane przez administrację państwową muszą kontynuować długofalowe inwestycje. Bez badań teoretycznych nie jesteśmy w stanie zapewnić przyszłym pokoleniom fundamentów rozwoju technologicznego".

Na spotkaniu Future Forum w Redmond zostały również ujawnione niektóre zaawansowane projekty, nad którymi trwają prace w Microsoft Research. Wśród nich znajdują się pomysły rodem z powieści science fiction, m.in. Sensing Pocket PC (komputer kieszonkowy sterowany za pomocą czujników wykrywających dotyk, przechylenie i ruch), oprogramowanie do trójwymiarowego odwzorowywania dzieł sztuki (dzięki niemu ma być możliwe np. stworzenie modelu bryłowego na podstawie obrazów), SideShow (narzędzie do komunikacji w zespole, które za pomocą kamer biurkowych identyfikuje profil użytkownika).

Na praktyczne wykorzystanie tych projektów i możliwość powszechnego korzystania z nich przyjdzie, niestety, jeszcze poczekać. Zaznaczono bowiem, że pracownicy naukowi Microsoftu koncentrują się na celach długofalowych, wyprzedzających obecne cykle produkcyjne z 3 do 10 lat. Microsoft Research zatrudnia obecnie ponad 600 osób, zajmujących się przeszło 40 działami techniki komputerowej. Jego tegoroczny budżet wynosi 5 mld USD.

Więcej informacji:

http://research.microsoft.com/msrnews/anniversary/