Microsoft: SP2 to 'krytyczne' uaktualnienie

Service Pack 2 dla Windows XP budzi ostatnio wiele kontrowersji - część ekspertów radzi jego natychmiastowe instalowanie, inni zaś ostrzegają, iż po 'zaaplikowaniu' do Windows XP SP2 wszystko przestanie działać. W związku z tym poprosiliśmy rzecznika polskiego oddziału Microsoftu o przedstawienie oficjalnego stanowiska firmy w tej sprawie. $"Każdy użytkownik dbający o bezpieczeństwo danych przechowywanych w komputerze, powinien pobrać i zainstalować Service Pack 2"$ - powiedział nam Bartłomiej Danek z Microsoft Polska.

Szerzej o kontrowersjach wokół SP2 dla Windows XP (jego polska wersja ma się pojawić we wrzesniu) pisaliśmy ostatnio w tekście "Service Pack 2: instalować, czy nie?". Postanowiliśmy poznać oficjalne stanowisko Microsoft Polska w tej sprawie - dlatego akontaktowaliśmy się z Bartłomiejem Dankiem, rzecznikiem polskiego oddziału koncernu:

PCWK: Czy użytkownicy powinni zainstalować Service Pack 2 dla Windows XP?

Bartłomiej Danek: Tak. Service Pack 2 zawiera szereg uaktualnień dla Windows XP, które znacznie wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa systemu. Bieżące aktualizacje, jak również nowe funkcje konfiguracji zabezpieczeń pozwolą użytkownikom uchronić się przed szkodliwą działalnością hakerów, a także wirusów oraz robaków komputerowych.

Czy jest może tak, że pewne grupy użytkowników - np. osoby korzystające z 'konfliktowych' aplikacji - powinny jednak unikać SP2, ponieważ bardziej im on zaszkodzi niż pomoże?

Zadaniem Service Pack 2 jest wspomaganie pracy komputera oraz zwiększenie poziomu jego zabezpieczeń. Dlatego też pobranie i instalacja pakietu jest zalecana wszystkim użytkownikom komputerów pracujących pod systemem operacyjnym Windows XP.

Użytkownicy indywidualni mogą śmiało pobierać SP2 z witryny Microsoft automatycznie, ponieważ nie ma niebezpieczeństwa, że zagrozi on jakiemukolwiek komponentowi systemu. Natomiast dla Klientów korporacyjnych, posiadających rozbudowane sieci wewnętrzne oraz zaawansowane oprogramowanie biznesowe, zalecane jest odpowiednie przygotowanie i konfiguracja dotychczasowej wersji systemu. Ma to na celu zapewnienie kompatybilności SP2 z innymi programami działającymi w sieci korporacyjnej. Podjęcie odpowiednich kroków przygotowujących komputer na SP2 zapewni wszystkim aplikacjom ciągłość działania i nie wpłynie negatywnie na ich funkcjonalność.

Aby umożliwić Klientom korporacyjnym takie dostosowanie konfiguracji systemu do SP2 przed jego pobraniem i instalacją, udostępniliśmy narzędzie pozwalające na czasowe zablokowanie funkcji automatycznego pobierania pakietu z witryny Microsoft.

Czy zgodziłby się Pan z opinią niektórych ekspertów, że SP2 dla Windows XP powinien być uaktualnieniem 'fakultatywnym' - tzn. użytkownik powinien sam zdecydować, czy chce je zainstalować?

SP1 dla Windows XP został przez Microsoft zakwalifikowany jako "krytyczne uaktualnienie", mające na celu wzmocnienie zabezpieczeń komputerów działających w systemie operacyjnym Windows XP. Każdy użytkownik dbający o bezpieczeństwo danych przechowywanych w komputerze, powinien pobrać i zainstalować Service Pack 2. Jako "fakultatywny" mogą traktować pakiet tylko te osoby, które nie przykładają wagi do posiadania maksymalnego poziomu zabezpieczeń swojego komputera.


Zobacz również