Microsoft Security Essentials Beta - pierwsze spojrzenie

Microsoft udostępnił wersję beta nowego darmowego oprogramowania antywirusowego - Microsoft Security Essentials. Powinno ono zainteresować przede wszystkim tych użytkowników Windows, którzy nie korzystają obecnie z żadnego narzędzia ochraniającego ich komputer przed zagrożeniami czyhającymi w Internecie. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z możliwościami tej niewielkiej i bardzo prostej w obsłudze aplikacji.

Powitanie w kreatorze instalacji programu Microsoft Security Essentials 1.0
Microsoft Security Essentials - galeria

Pierwsze informacje na temat nowego darmowego oprogramowania firmy Microsoft, które ma zastąpić usługę Windows Live OneCare, pojawiły się w listopadzie 2008 roku. Oferująca ochronę antywirusową i antyspyware aplikacja nosiła początkowo robocze oznaczenie Morro, które zastąpiono później nazwą Microsoft Security Essentials. Udostępniając nowe rozwiązanie gigant z Redmond ma nadzieję, że większa liczba użytkowników zacznie traktować oprogramowanie antywirusowe poważnie, gdyż, póki co, około 50% osób korzystających z Windows w ogóle nie posiada na swoim komputerze tego typu zabezpieczenia.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Microsoft udostępnił 23 czerwca wersję beta programu, z której mogą skorzystać posiadacze systemów operacyjnych Windows XP (32-bitowy), Vista (32- i 64-bitowy) i 7 (32- i 64-bitowy). Aby ją zainstalować, wystarczyło pobrać niewielki plik "ważący" od 4,75 MB do 7,52 MB - niestety, wprowadzony przez Microsoft limit pobrań został już wyczerpany i aplikacja nie jest obecnie udostępniana na stronie producenta).

Instalacja i pierwsze uruchomienie

Instalacja programu Microsoft Security Essentials Beta przebiega szybko i bezproblemowo. Składa się ona z pięciu kroków - powitania, akceptacji licencji, walidacji oryginalności systemu Windows, potwierdzenia jego oryginalności, przygotowania do instalacji, procesu instalacji oraz jego zakończenia.

Podczas pierwszego uruchomienia oprogramowanie pobiera aktualne definicje i (jeżeli wcześniej wybraliśmy taką opcję) automatycznie przeprowadza skanowanie komputera.

Interfejs i dostępne funkcje

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, aplikację cechuje bardzo prosty i przejrzysty interfejs. Oferuje ona do dyspozycji użytkowników zaledwie cztery zakładki - Home, Update, History i Settings.