Microsoft Security Essentials - darmowy antywirus do pobrania już dziś

Pełna wersja oprogramowania antywirusowego Microsoftu zostanie udostępniona jeszcze dziś. Z Security Essentials będą mogli skorzystać bezpłatnie wszyscy posiadacze legalnej kopii systemu Windows XP, Vista i 7.

Zobacz Ranking produktów PC World - pakiety zabezpieczające

Polecamy

Na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać. Dlatego zamiast samego antywirusa warto kupić cały pakiet zabezpieczający. Płacisz więcej, ale otrzymujesz kompleksową ochronę komputera. Z naszego testu dowiesz się, jakie nowe funkcje zawierają najnowsze wersje pakietów Internet Security i który z nich jest najlepszy.

Więcej informacji: Pakiety Internet Security - ochrona prawie idealna

Zobacz również:

O tym, że premiera Security Essentials jest kwestią tygodni informowaliśmy już 21 września. Istotnie, Microsoft w ekspresowym tempie przygotował się do premiery aplikacji - ma ona nastąpić już dziś.

MSE to następca pakietu bezpieczeństwa Windows Live OneCare, który oferuje jednak mniej funkcji, niż poprzednik. Program zapewni podstawowe mechanizmy ochrony przed wirusami, oprogramowaniem szpiegowskim, trojanami i rootkitami, zabraknie w nim za to bardziej zaawansowanych funkcji ochronnych i diagnostycznych, takich jak choćby defragmentacja dysku, zapora sieciowa, ochrona haseł, kontrola rodzicielska i archiwizacja danych.

Mimo to Microsoft jest przekonany, że tandem Security Essentials i Windows Firewall zapewni "całkiem kompleksowy" poziom zabezpieczeń - opinię tę wyraził Bob Muglia, dyrektor działu serwerów i narzędzi koncernu.

Jedną z funkcji aplikacji jest usługa Dynamic Signature Service. Jej działanie polega na tym, że MSE po wykryciu podejrzanego programu komunikuje się z serwerami Microsoftu i żąda identyfikacji pliku. Serwer może poprosić o próbkę kodu, którą antywirus może odesłać (użytkownik w tym wypadku jest pytany o zgodę na przesłanie informacji).

W testach skuteczności wykrywania i blokowania niebezpiecznych programów Security Essential osiągał jak dotąd przeciętne rezultaty - np. w w analizie amerykańskiej redakcji PC World, dotyczącej darmowego oprogramowania antywirusowego, zajął czwarte miejsce. MSE wykrył dużo programów malware, jednak wątpliwości testerów wzbudziła wydajność skanowania. Testy przeprowadzono jednak z użyciem wersji beta aplikacji.

Więcej informacji: Microsoft Security Essentials