Microsoft Security Essentials ponownie nie otrzymał certyfikatu AV-Test

Instytut AV-Test opublikowała wyniki badań najpopularniejszych programów antywirusowych. Wśród najgorszych ponownie znalazł się Microsoft Security Essentials...

W poprzedniej edycji testu (wrzesień, październik 2012 roku), w którym sprawdzana była ochrona w czasie rzeczywistym, skuteczność naprawy zainfekowanych plików oraz poziom użyteczności, Instytut AV-Test wyłonił następujących zwycięzców (każdy zgarnął po 16 punktów): Bitdefender Internet Security 2013, Kaspersky Internet Security 2013 i Norton Internet Security 2013. Wówczas program Microsoft Security Essentials zdobył jedynie 11,5 punktu, co oznaczało dla niego utratę certyfikatu AV-Test.

Najnowsza edycja testu (listopad, grudzień 2012 roku; Windows 7 64-bit Service Pack 1) zakończyła się następującymi wynikami:

Wyniki testu AV-Test

Wyniki testu AV-Test

Jak widać, w czołówce znowu znalazły się programy Bitdefender Internet Security 2013, Kaspersky Internet Security 2013 i Norton Internet Security 2013. Na drugim miejscu od końca (razem z PC Tools Internet Security 2012) uplasował się natomiast ponownie Security Essentials (w wersji 4.1), który zapewnił ochronę przed zaledwie 78% ataków.

Co na to Microsoft?

Oczywiście nie był zadowolony z takiego wyniku co udowodnił wydając oświadczenie, w którym stwierdził, że przeprowadzone przez AV-Test badania nie były trafne, zaś program Security Essentials w rzeczywistości jest dużo lepszym produktem. Microsoft powołał się też na własne testy, które udowodnić miały m.in., że 94% zagrożeń, które bada Instytut, nie wystąpiły u użytkowników jego aplikacji.


Zobacz również