Microsoft: Silverlight 3 i 4 zrewolucjonizuje świat RIA

Kolejne odsłony platformy Microsoft Silverlight dadzą użytkownikom zupełnie nowe możliwości - twierdzi Scott Guthrie, menadżer projektu. Szczegóły gigant z Redmond przekaże podczas konferencji MIX 09.

Trzecia wersja Silverlighta została zapowiedziana wraz z premierą drugiej odsłony środowiska. Ma ona wspierać wideo zakodowane z użyciem H.264 oraz akcelerację sprzętową 3D. Poza tym ma wprowadzać usprawnienia z zakresu interoperacyjności z narzędziami webowymi (Visual Studio oraz Web Developer), których głównym celem ma być uproszczenie procesu integracji multimediów z aplikacjami opartymi na Silverlight.

Pierwsza beta Silverlight 3 zostanie zaprezentowana najpewniej na zbliżającej się konferencji MIX 09 w Los Angeles. Wtedy też poznamy nowe funkcje platformy Microsoftu. Warto dodać, że na tym polu Redmond jest cały czas w tyle za Adobe. Produkt tej ostatniej firmy, Flash, dysponuje większymi możliwościami i jest bardziej popularny. Ostatnio Adobe podało informację, że środowisko AIR pobrane zostało już ponad 100 milionów razy. Microsoft skwitował to następująco: Silverlight ma setki milionów pobrań. Nie zmienia to faktu, że technologia Microsoftu jest nadal niszowa.

A jaki będzie Silverlight 4? O nim na razie nic nie wiemy. Być może pewne informacje zostaną ujawnione także na konferencji MIX 09. Jednak biorąc pod uwagę, że nie ma nawet pierwszej bety Silverlighta 3, to Microsoft pewnie niechętnie będzie się dzielił wewnętrznymi informacjami.

Warto przeczytać: artykuł "Silverlight 2.0 - próba dogonienia Flasha"