Microsoft Silverlight 3 już dostępne

Microsoft udostępnił do pobrania najnowszą wersję wtyczki Silverlight, współpracującej z przeglądarką internetową i umożliwiającej oglądanie treści multimedialnych serwowanych w Sieci.

Silverlight 3 wnosi kilkadziesiąt usprawnień, m.in. w zakresie obsługi dźwięku i wideo, w tym wsparcie transmisji strumieniowych wideo w rozdzielczości HD. Dodatkowo technologia automatycznie dostosowuje jakość transmisji do przepustowości łącza i wydajności procesora. Do obsługiwanych formatów VC-1/WMA dołączyły H.264/AAC, pojawiła się obsługa sprzętowej akceleracji przetwarzania grafiki z wykorzystaniem możliwości procesora na karcie graficznej oraz obsługa efektów 3D i Pixel Shader.

Ponadto aplikacje stworzone za pomocą pakietu narzędzi programistycznych (SDK) Silverlight można uruchamiać poza oknem przeglądarki (podobnie, jak ma to miejsce w wypadku technologii Adobe AIR).

Oficjalna prezentacja Silverlight 3, jak również nowej odsłony pakietu aplikacji Expression Studio (także oznaczonej numerem 3) ma nastąpić dziś w San Francisco. Ze strony producenta można tymczasem pobierać wydanie RC wchodzącej w skład zestawu aplikacji Blend 3, służącej do projektowania interaktywnego.

Technologia Silverlight jest odpowiedzią Microsoftu na produkt Adobe - Flash, dominującą obecnie w Sieci platformę dostarczania multimediów i tworzenia aplikacji webowych z bogatym interfejsem. Mogą z niej korzystać posiadacze systemów operacyjnych Windows i Mac OS X (implementacją Silverlight dla Linuksa jest wtyczka Moonlight).

Więcej informacji: Microsoft Silverlight


Zobacz również