Microsoft Surface 4 Pro – test najnowszego komputera Microsoftu

Microsoft Surface 4 Pro idealnie wpisuje się w kategorię urządzeń 2w1 łącząc zalety nowoczesnego tabletu z laptopowymi możliwościami. Oferuje przy tym niebanalną stylistykę i możliwość pracy z aplikacjami wykorzystywanymi na stacjonarnym komputerze.


Prace nad pierwszym urządzeniem Surface były objęte ścisłą tajemnicą. Po premierze urządzenia pojawiały się głosy, że urządzenia hybrydowe, czyli łączące zalety tabletu i laptopa nie mają przed sobą przyszłości. Teraz tego typu komputery to hit sprzedaży.

Microsoft Surface 4 Pro w dalszym ciągu świetnie łączy zalety tabletu i laptopa. Bez klawiatury pracuje się na nim jak na dużym 12 calowym tablecie z Windows 10. Po podłączeniu klawiatury (jest opcjonalnym wyposażeniem) do dyspozycji mamy mocno odchudzonego i poręcznego laptopa.

Microsoft Surface 4 Pro

Microsoft Surface 4 Pro

Microsoft Surface 4 Pro razem z klawiaturą waży tylko nieco ponad kilogram.

To co wyróżnia Microsoft Surface 4 Pro to z pewnością stylistyka i wydajne podzespoły. Wykonany jest ze stopu magnezu i bez klawiatury waży niecałe 800 gram. Na górnej krawędzi obudowy umieszczono przyciski do regulacji głośności, uruchamiania urządzenia, na lewej krawędzi są gniazda USB i DisplayPort a z tyłu obudowy czytnik kart pamięci microSD. Obudowa wyposażona jest w odchylaną podpórkę za pomocą, której Surface 4 Pro można postawić na biurku.

Microsoft Surface 4 Pro

Microsoft Surface 4 Pro

12,3 calowy ekran to rzadkość, podobnie jak nietypowa rozdzielczość 2736 x 1824 pikseli. Domyślnie w ustawieniach systemu czcionki i elementy graficzne okienek przeskalowane są do 200%. Przy 100% elementy graficzne i czcionki są mikroskopijne. Ekran ma szerokie kąty widzenia i gęsto rozmieszczone piksele, co pozytywnie wpływa na jakość wyświetlanych stron internetowych, zdjęć. Wyróżnia się też wysoką jasnością (powyżej 400 cd/m2). Nawet w bardzo słoneczny dzień obraz będzie doskonale widoczny. System pozycjonowania dotyku działa szybko i bezbłędnie.

Microsoft Surface 4 Pro

Microsoft Surface 4 Pro

Podczas oglądania filmów 1080p na górze i dole ekranu zostają kilkucentymetrowe czarne paski. Strony internetowe, dokumenty, programy mają sporo miejsca na pulpicie i wygodnie się z nich korzysta.

Microsoft Surface 4 Pro

Microsoft Surface 4 Pro

Wydajność

Microsoft Surface 4 Pro dostępny jest z kilkoma wersjami procesorów Intela. Najtańsza konfiguracja dysponuje jednostką Core m3 i 4 GB pamięci RAM. Najszybsza napędzana jest procesorem Core i7. My do testów wykorzystaliśmy konfigurację wyposażoną w dwurdzeniowy procesor Intela (z możliwością przetworzenia do czterech wątków) Core i5-6300U.

Intel Core i5-6300U to niskonapięciowa jednostka taktowana zegarem 2,4 – 3 GHz wyposażona w kontroler pamięci i układ graficzny HD Graphics 520. Jak na tablet to bardzo wydajny procesor, który zapewnia komfortową pracę Windows 10, pakietów biurowych i multimediów. Jak na laptop to jednak niezbędne minimum.

Surface 4 Pro wykorzystuje bardzo szybki dysk SSD Samsunga na którym zainstalowany jest Windows 10. W testowanym egzemplarzu był to nośnik o pojemności 128 GB, ale są też konfiguracje z dyskiem o pojemności 256 GB.

Microsoft Surface 4 Pro

Microsoft Surface 4 Pro

Po zainstalowaniu na 128 GB dysku Windowsa 10 i paru aplikacji do dyspozycji użytkownika zostaje około 60 GB (bez zainstalowanego pakietu Office).

Klawiatura i gniazda

W Microsoft Surface 4 Pro gniazda zamontowano tylko w obudowie tabletu. Do dyspozycji użytkownika jest mały port DisplayPort, standardowe gniazdo USB 3.0, nowoczesna karta Wi-Fi 802.11ac i Bluetooth. Niestety na wyposażeniu nie ma modemu 3G czy LTE co przy tej cenie komputera jest trudne do zaakceptowania.

Microsoft Surface 4 Pro

Microsoft Surface 4 Pro

Klawiatura z komputerem łączy się za pomocą sprzętowego interfejsu i magnetycznego zaczepu.

Klawiatura ma pełnowymiarowe klawisze, spory touchpad o wymiarach 10 x 5 cm i dodatkowe diody podświetlające klawisze. Jest bardzo cienka (ma kilka milimetrów grubości) i waży tylko 306 gram. Potrzebny do pracy prąd pobiera bezpośrednio z tabletu. Niestety nie jest zbyt sztywna i po położeniu na kolanach ma tendencję do uginania się. Po złożeniu pełni funkcję ochronnego etui na ekran.

Microsoft Surface 4 Pro

Microsoft Surface 4 Pro

Elektroniczny długopis

W pudełku razem z Microsoft Surface 4 Pro znajdziecie też Surface Pen czyli elektroniczne „piórko”. To w sumie najciekawszy i chyba najistotniejszy element Surface 4 Pro idealnie pasujący do dotykowego ekranu o proporcjach kartki formatu A4.

Microsoft Surface 4 Pro

Microsoft Surface 4 Pro

Pióro Surface Pen potrafi wykryć aż 1024 poziomy nacisku.

Surface Pen ma kształt i wielkość długopisu, czy piórek dodawanych do graficznych tabletów. Długopis wyposażony jest w boczny przycisk i zaawansowany mechanizm potrafiący rejestrować z dużą dokładnością siłę docisku. Piórka ma też wbudowany magnes dzięki, któremu łatwo przypniemy go do krawędzi obudowy tabletu.

Surface 4 Pro dzięki 12,3 calowemu ekranowi zbudowanego z bardzo małych i gęsto rozmieszczonych pikseli świetnie spisuje się w roli tabletu graficznego. Można za jego pomocą malować, szkicować, ale też nanosić odręczne notatki na zdjęcia, strony internetowe. Tablet potrafi odczytać pismo odręczne użytkownika i przetwarzać je na tekst komputerowy. Doskonale też spisuje się w programach CAD, do projektowania 3D.

Czas pracy na baterii

Microsoft informuje, że Surface 4 Pro wytrzymuje do dziewięciu godzin pracy na akumulatorze podczas odtwarzania filmu. Sprawdziliśmy to na kilka sposobów. Przy maksymalnej jasności wyświetlacza film uruchomiony w pętli odtwarzał się przez nieco ponad trzy godziny. Z uwagi na bardzo wysoką jasność ekranu trudno jednak oczekiwać dużo lepszych wyników.

Po zmniejszeniu jasności do 200 cd/m2 (minimalna jasność ekranu do pracy na zewnątrz), czas odtwarzania filmu wydłużył się do nieco ponad pięciu godzin. To stanowczo poniżej oczekiwań i dużo krócej od informacji podawanych przez Microsoft.

Podczas przeglądania stron internetowych, edycji zdjęć, pracy z multimediami (test pracy na akumulatorze za pomocą programu PC Mark8) uzyskany wynik również nas nie zachwycił (niecałe cztery godziny). To spore rozczarowanie.

Od przenośnego komputera za ponad 4000 zł oczekujemy nie tylko dobrej wydajności, jakości wykonania, ale też długiego czasu pracy na akumulatorze. Szczególnie, że duża jak na tablet obudowa bez problemu powinna zmieścić spory akumulator. Microsoft twierdzi, że jest to problem odpowiedniej optymalizacji sterowników i przygotowuje specjalną aktualizację, która ma wydłużyć czas pracy Surface 4 Pro na akumulatorze.

Microsoft Surface 4 Pro – kupić czy nie?

Trudno obojętnie przejść obok Surface 4 Pro. Stylistycznie i pod względem jakości wykonania to perełka, która będzie konkurowała z najlepszymi komputerami przenośnymi Apple.

Microsoft zapewnia, że Surface 4 Pro zastąpi laptop oferując przy tym wszystkie zalety poręcznego tabletu. Z tym drugim możemy się zgodzić, ale brak modemu komórkowego i tylko jedno gniazdo USB 3.0 to wg nas za mało żeby móc traktować Surface 4 Pro jak nawet przeciętnego laptopa biznesowego.

Surface 4 Pro okazuje się za to idealnym wyborem dla każdego grafika, projektanta, który szuka urządzenia łączącego zalety standardowego i graficznego tabletu. Zastosowany ekran i elektroniczne piórko świetnie do tego się nadają, a konfiguracja z procesorem Core i7 poradzi sobie z wymaganiami zaawansowanych programów.