Microsoft Surface Laptop - od teraz specjalna edycja z AMD Ryzen

Najnowszy Surface Laptop może być wyposażony w procesory Intel'a oraz AMD.


Microsoft zaprezentował dwa nowe laptopy z serii Surface Laptop. Firma obiecuje trzy razy większą wydajność od MacBook'a Air oraz specjalny model z "najpotężniejszym procesorem mobilnym firmy AMD". To pierwszy raz, kiedy Microsoft prezentuje sprzęt z linii Surface z procesorem AMD w środku.

Surface Laptop 3 posiada 13,5 calowy ekran i wygląda jak aktualizacja modelu Surface Laptop 2. Kluczową różnicą jest zmiana procesora z układów Intel ósmej generacji należących do rodziny Kaby Lake R na najnowsze procesory Intel Ice Lake wyprodukowane w 10 nm procesie technologicznym.

Microsoft Surface Laptop - od teraz specjalna edycja z AMD Ryzen

Źródło: pcworld

Microsoft nie opisał dokładnie, jakie procesory zostały użyte w najnowszych laptopach. Padło jedynie stwierdzenie, że najwyższej klasy czterordzeniowe układy scalone są 2x bardziej wydajne od tych, które znalazły się w Surface Laptop 2. Producent pochwalił się także 3 krotnym wzrostem wydajności w stosunku do obecnie sprzedawanego MacBook'a Air, który wyposażony jest w procesor ósmej generacji z końcówką Y oznaczającą niską moc.

Największą dosłownie i w przenośni nowością jest 15 calowy model Surface Laptop 3 wyposażony w układ scalony AMD Ryzen.

AMD Ryzen - edycja specjalna dla Microsoft

Microsoft nie poinformował dokładnie, jaki układ zastosowano. Surface Laptop 3 z 15 calowym ekranem napędzany jest przez Microsoft Ryzen Surface Edition. Według Microsoftu to "najpotężniejszy mobilny procesor AMD". Firma chwaliła się ścisłą współpracą z AMD na etapie projektowania układu.

Microsoft po enigmatycznej prezentacji pozostawił więcej pytań, niż odpowiedzi. Zakładamy, że w środku znajduje się procesor AMD wykonany w 12 nm procesie technologicznym z rdzeniami Zen+ i rdzeniami graficznymi Vega. Alternatywnie Microsoft mógł uzyskać wcześniejszy dostęp do mobilnych procesorów APU AMD Zen 2 wykonanych w 7 nm procesie technologicznym.

Super szybkie ładowanie

Nowy 15 calowy Surface Laptop ma zapewniać cały dzień pracy na baterii. Oba warianty Surface Laptop wyposażone są w magnetyczne złącze do ładowania. Microsoft deklaruje ładowanie od 0 do 80 procent w ciągu godziny.

Ceny

W Stanach Zjednoczonych 13 calowy Surface Laptop wyceniony został na 999 dolarów. Wersja 15 calowa z procesorem od AMD kosztuje 1199 dolarów. Przedsprzedaż startuje od dziś.