Microsoft Surface Pro X - lekki i cienki tablet z procesorem ARM

Najnowszy tablet Microsoftu z procesorem ARM może poważnie zmienić rynek.


Microsoft Surface Pro X tworzy nową klasę najbardziej kompaktowych urządzeń 2 w 1. Surface Pro X jest duchowym następcą pierwszych modeli Surface z procesorami ARM, ale pracuje pod kontrolą klasycznego Windows'a.

Microsoft Surface Pro X - lekki i cienki tablet z procesorem ARM

Źródło: microsoft

Dotychczas wszystkie sprzęty Microsoftu z procesorami ARM pracowały pod kontrolą Windows'a RT - mocno zmodyfikowanej i okrojonej wersji Windows'a 8 i 8.1. Czasy te już dawno minęły, a Qualcomm ciężko pracował nad produkcją wydajnego układu ARM, który będzie w stanie zasilić komputer pracujący pod kontrolą zwykłej wersji systemu Windows. Pod koniec ubiegłego roku zaprezentowano procesor Qualcomm Snapdragon 8cx działający w parze z Windowsem 10 w wersji Pro. Prawdopodobnie procesor SQ1 znajdujący się w Surface Pro X jest wariacją znanego układu 8cx, ale nie zostało to potwierdzone przez Microsoft.

Surface Pro X wyceniony został na 1999 dolarów i to właśnie cena może być głównym czynnikiem ograniczającym popularność Surface Pro X.

Surface Pro X - cienki, wszechstronny, mobilny

Surface Pro X ma tylko 5,3 mm grubości i waży 756 gram. Dzięki drastycznej redukcji ramek w 12 calową obudowę upchnięto 13 calowy wyświetlacz. Ekran ma współczynnik kontrastu 1400:1 oraz rozdzielczość 2880 x 1920 pikseli.

Oczekuje się, że ultraprzenośne urządzenia nie posiadają wymiennych części. Surface Pro X wyłamuje się z tego stereotypu. Komputer posiada wymienny dysk twardy. Nie zabrakło obsługi dwóch zewnętrznych wyświetlaczy oraz modemu LTE.

Wewnątrz pokrowca z klawiaturą znajduje się miejsce dla nowego Surface Slim Pen. Jest on dużo chudszy od dotychczasowego pióra Surface Pen. Podobnie, jak starszy brat Surface Slim Pen wykrywa 4096 poziomów nacisku.

Chip SQ1

Chip SQ1 od Microsoftu to nie tylko klon znanego już Snapdragona 8cx. Microsoft pracował z Qualcomm'em nad rozwojem swojego układu, dzięki czemu dodano do niego kilka elementów, których brakuje w procesorze 8cx. Microsoft przeprojektował układ graficzny i dodał zintegrowany akcelerator mobilny AI.

Dla większości użytkowników komputerów PC ważniejsza będzie jednak wydajność energetyczna. SQ1 ma pobierać maksymalnie 7 W prądu. Wydajność w przeliczeniu na wat ma być trzykrotnie wyższa, niż w przypadku Surface Pro 6. Niestandardowy układ graficzny ma ponad 2 teraflopy mocy.

Surface Pro X jest początkiem nowej gamy produktów - superlekkich urządzeń przenośnych z systemem Windows 10 i procesorami ARM. Dla Microsoftu to obietnica ultraprzenośnego tabletu z systemem Windows, który nie posiada kompromisów. Jeżeli całość działa tak dobrze, jak Microsoft zapowiada urządzenia tego typu juz niedługo zaczną konkurować z ultrabookami wyposażonymi w procesory Intel.