Microsoft Surface RT: czy jego cenę ustalono na odpowiednim poziomie?

Microsoft poinformował w końcu o cenach tabletu Surface RT. Zdania na temat ich wysokości są jednak mocno podzielone.


Microsoft po miesiącach oczekiwań przedstawił wreszcie na stronie swojego sklepu ceny trzech wersji tabletu Surface RT zbudowanego w oparciu o architekturę ARM i pracującego pod kontrolą systemu Windows 8 RT. Zostały one ustalone na następujących poziomach:

Ceny tabletów Surface RT

Ceny tabletów Surface RT

Jak widać, za podstawową wersję urządzenia, czyli 32-gigabajtowy model pozbawiony doczepianej klawiatury Black Touch Cover, trzeba zapłacić 499 USD.

Różne zdania na temat ustalonych cen

Jak się okazało, zastosowana przez Microsoft polityka cenowa spotkała się z różnymi opiniami analityków, które przedstawiam wam poniżej.

"Ustalona cena [499 USD - red] jest agresywna, szczególnie, jeżeli weźmiemy pod uwagę ceny urządzeń RT partnerów OEM Microsoftu. Nie jestem jednak pewien, czy jest ona wystarczająco agresywna, jeżeli za największą atrakcję tabletów Surface, którą jest dołączana klawiatura, trzeba zapłacić dodatkowe 100 USD" - powiedział Tom Mainelli, analityk z firmy IDC.

Patrick Moorhead, główny analityk Moor Insights & Strategy, nie ma tutaj jednak wątpliwości jednoznacznie twierdząc, że ceny ustalone przez Microsoft są na właściwym poziomie.

Z kolei zgoła innego zdania jest Carolina Milanesi, analityk z firmy Gartner:

"Miałam nadzieję na 399 USD. Oni wierzą jednak, że pakiet Office usprawiedliwia dodatkową opłatę, ale przecież późno dołączają do towarzystwa produkującego tablety. Z punktu widzenia konsumentów Office nie jest tym, co może ich skusić do zakupu Surface RT"

Ezra Gottheil, analityk z firmy Technology Business Research twierdzi nawet, że w ogóle nie rozumie całej "tabletowej" polityki Microsoftu:

"Nie mogę w ogóle zrozumieć tego produktu. Nie wiem, czym kierował się Microsoft, ale jego jedyną nadzieją było bardzo agresywne podejście do cen. To po prostu nie ma sensu. Za tę cenę można kupić dobry przenośny komputer"

A wy co sądzicie?

Jak widać, opinie osób zajmujących się zawodowo analizą rynku są mocno podzielone. Warto więc porównać ceny tabletu Surface z cenami obecnego lidera rynku, czyli nowego Apple iPada:

iPad 16 GB: 499 USD

iPad 32 GB: 599 USD

iPad 64 GB: 699 USD

Moim zdaniem z porównania tego wynika, że cena 499 USD faktycznie nie jest specjalnie agresywna. A wy co sądzicie na ten temat?