Microsoft Surface: poznaj wyliczenia dotyczące cen tych tabletów. Tanio nie będzie...

Analityk z firmy Finvista Advisors postanowił dokładnie przyjrzeć się kosztom BOM tabletów Surface Microsoftu. Na ich podstawie obliczył, ile przyjdzie nam zapłacić za te urządzenia.


Kilka miesięcy temu Microsoft przedstawił światu tablety Surface Pro (z Windows 8 i procesorami Intela) i Surface RT (z Windows RT współpracującym z procesorami ARM). O ile urządzenia te prezentują się bardzo interesująco, o tyle gigant z Redmond bez odpowiedzi pozostawił najważniejszą kwestię, czyli ich cenę.

Dotychczasowe doniesienia na temat cen

Niestety do tej pory nie ma pewnych informacji na ten temat. Pewne światło na to zagadnienie rzucił jednak niedawno Steve Ballmer w wywiadzie udzielonym The Seattle Times, w którym przyznał, że ceny tabletów Surface będą "prawdopodobnie ustalone na poziomie od 300 USD do 700, lub 800 USD". Wypowiedź tę należy interpretować następująco: cena startowa dla tabletów Surface RT wyniesie 300 USD, natomiast za model Surface Pro trzeba będzie zapłacić 700 - 800 USD.

Kolejne informacje pochodzą ze sklepu Dummies.com oferującego książki z serii "Dla Bystrzaków", który zorganizował konkurs pozwalający na wygranie tabletu Microsoft Surface. Zadeklarował on bowiem, że "przybliżona wartość detaliczna urządzenia wynosi 350 USD".

Nowe spekulacje

Dzisiaj mamy okazję zapoznać was z kolejnymi doniesieniami na temat prawdopodobnych cen tabletów Microsoftu. Przedstawił je analityk Sameer Singh z firmy Finvista Advisors, który pokusił się o wyliczenie kosztów Bill Of Materials (BOM; odnoszą się do całkowitego wykazu wszystkich elementów potrzebnych do wytworzenia danego produktu) otrzymując następujące kwoty:

- Surface RT (32 GB): 299 USD

- Surface Pro (32 GB): 629 USD

Uwzględniając je i dodając koszty produkcji oraz zysk Microsoftu wyszło mu, że urządzenia te będą kosztowały:

- Surface RT: 399-499 USD

- Surface Pro: około 899 USD

Co istotne, ceny te nie zawierają dołączanych za pomocą magnesu klawiatur Touch Cover i Type Cover.

Microsoft nie ma pełnej swobody w ustalaniu cen

Warto przy tej okazji zauważyć, że Microsoft nie ma pełnej swobody w ustalaniu cen tabletów Surface. Zdaniem analityków jest bowiem uzależniony od innych producentów sprzętu, którzy z nim współpracują i najprawdopodobniej będą od niego wymagali, aby ustalił on ceny swoich gadżetów mniej więcej na poziomie cen ich własnych konstrukcji.

Apple iPad zagrożony?

Jeżeli wyliczenia przedstawione przez Sameera Singha okażą się poprawne, tablet Surface RT nie będzie raczej stanowił poważnej konkurencji dla nowego iPada. A Wy co sądzicie na ten temat?