Microsoft Technology Summit 2009

Do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zjechali się pasjonaci nowych technologii. Powodem była konferencja Microsoft Technology Summit 2009 - dwudniowe spotkanie adresowane głównie do programistów i specjalistów IT. To już czwarta edycja tej największej konferencji technologicznej organizowanej przez Microsoft, która w tym roku przyciągnęła ponad 3 tys. osób. Pierwszego dnia odbyła się polska prapremiera nowego sytemu operacyjnego Microsoftu - Windows 7.


Relacja z drugiego dnia MTS 2009

W trakcie dwóch dni uczestnicy mogli wziąć udział w 11 równoległych ścieżkach, w trakcie których przygotowano blisko 100 sesji.

Konferencja rozpoczęła się mocnym akcentem. Na wizjonerskiej sesji generalnej, poprzedzonej rockowym koncertem, uczestnicy mogli zapoznać się z koncepcjami Microsoftu dotyczącymi interfejsu przyszłości za pomocą którego w użytkownik będzie się porozumiewać się z komputerami. Część z rozwiązań, które pokazano w efektownym filmie przedstawiającym wizję korzystania z komputerów w 2019 roku jest dostępnych już dziś, nad innymi pracują naukowcy w Microsoft Research.

MTS 2009 - zobacz relację z pierwszego dnia konferencji:

Inwestycje mimo kryzysu

Microsoft Technology Summit 2009

Na stanowiskach Ask the Expert można było zapytać o szczegóły techniczne.

Choć w trakcie sesji nie pominięto spraw związanych z kryzysem i cięć kosztów, które dotknęły także koncern z Redmond, to Microsoft pokusił się o przedstawienie swoich ambitnych projektów. Firma przeznaczyła na nie w ostatnim roku niebagatelną sumę 9 miliardów dolarów, kwota w tym roku ma się jeszcze zwiększyć. Z istniejących opracowań pokazano m.in. Microsoft Surface, stolik z wyświetlaczem reagujący na dotyk czy technologię "Sea Dragon", umożliwiającą wyświetlanie dużej liczby grafiki, której potencjalne zastosowanie upatruje się w reklamie przyszłości.

Premiery

Microsoft Technology Summit 2009

User Account Control wzbudzał duże emocje wśród użytkowników Visty. Na zdjęciu jego nowe wcielenie omawiane przez Roberta Kwiatkowskiego na sesji "Czy Windows 7 jest bezpieczny".

Koniec roku 2009 oraz nadchodzący 2010 r. to dla Microsoftu rok premier. Najważniejsza to premiera Windows 7 i Windows Serwera 2008 R2. Pojawią się nowe usługi online, nowy model Zune'a, Microsoft Office'a czy SharePoint.

Niewątpliwą atrakcją pierwszego dnia konferencji była prapremiera Windows 7, nowego systemu operacyjnego, który oficjalnie zadebiutuje 22 października tego roku. Pokrótce przedstawiono nowe funkcjonalności systemu. O historii jego tworzenia, założeniach przyświecających projektantom Windows 7 więcej opowiedziano w następnej sesji "Windows 7 w 7 odsłonach ważnych dla IT", prowadzonej przez Patryka Góralowskiego i Marcina Klimowskiego. W jej trakcie próbowano przybliżyć proces powstawania systemu od pierwszej wersji testowej do wersji finalnej.

W pierwszym dniu uczestnicy mogli wziąć udział w jednej z kilkudziesięciu sesji tematycznych pogrupowanych w czterech blokach.