Microsoft: UAC w Windows 7 mniej denerwujący

Kontrola Konta Użytkownika (User Account Control) to mechanizm, który zadebiutował już w Viście. Jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikowi, który "normalnie" pracuje na koncie z niższymi przywilejami, a jedynie część zadań wymaga interakcji na podwyższonych prawach. W Viście mechanizm ten był bardzo krytykowany. Microsoft potwierdził jednak, że w Windows 7 będzie on znacznie mniej "natrętny" a liczba jego komunikatów spadnie średnio o 29% w porównaniu do poprzedniej wersji okienek.

UAC jest mechanizmem, który z pewnością przyczynił się do zwiększenia bezpieczeństwa następcy XP. Jednak jego ciągłe komunikaty, nawet przy próbie oczyszczenia dysku czy defragmentacji mogły doprowadzić do szału. W Windows 7 usługa znacznie rzadziej pyta użytkownika o zezwolenie na wykonanie operacji. Z testów przeprowadzonych na Viście i jej następcy zauważyć można, że różnica w liczbie komunikatów wynosi średnio około 30% na korzyść nowszego systemu. Microsoft powiedział, że spodziewa się wraz z finalną wersją OSu około 29% różnicy.

Zapraszamy do Centrum Windows 7 w PCWorld.pl

Microsoft: UAC w Windows 7 mniej denerwujący

UAC w Windows 7 można konfigurować

Co bardzo ważne, w Windows 7 UAC jest modyfikowalny. W Viście można było go co najwyżej dezaktywować. W "siódemce" można konfigurować poziom powiadomień w czterostopniowej skali - od nigdy po zawsze - domyślnym ustawieniem jest: wtedy, gdy programy próbują dokonać zmian w systemie.