Microsoft Update - nowa era "łatania"?

MU - następca WU

Microsoft Update - nowa era "łatania"?

Strona Microsoft Update

Usługa Microsoft Update to następca wysłużonego mechanizmu Windows Update (jeszcze przez jakiś czas oba mechanizmy będą dostępne równolegle, potem WU będzie powoli wycofywana z użytku). MU przeznaczona jest przede wszystkim dla użytkowników domowych oraz małych firm - za jej pośrednictwem będą oni mogli uzyskać uaktualnienia dla różnych produktów Microsoftu, a nie tylko (jak to było do tej pory) dla systemu Windows.

Serwis internetowy MU wyposażono w interfejs podobny do WU - do korzystania z serwisu niezbędne jest zainstalowanie kontrolki ActiveX, później przeprowadzane jest skanowanie systemu, którego celem jest ustalenie, jakie uaktualnienia są dostępne, zaś na końcu użytkownik wybiera, które z nich chce zainstalować.

Zobacz również:

  • Sprawdzamy wydajność Windows 11 – wyniki są niejednoznaczne

"Usługa Microsoft Update jest stworzona w 100% dla wygody korzystających. Obecnie użytkownicy korzystający z Windows Update muszą oddzielnie aktualizować nasze oprogramowanie, co w przypadku posiadania kilku aplikacji może okazać się kłopotliwe. Za pomocą MU problem znika" - tłumaczy Bartłomiej Danek, rzecznik prasowy polskiego oddziału koncernu Microsoft. "Powodem podjęcia takich działań była również kwestia bezpieczeństwa - jeżeli wychodzimy z założenia, że oprogramowanie należy regularnie aktualizować, to właśnie taki sposób aktualizacji wydaje się najbardziej logiczny i rozsądny" - dodaje B. Danek.

Komentuje Mirosław Maj, szef CERT Polska

Z punktu widzenie 'przeciętnego' użytkownika komputera udostępnienie takiej usługi [Microsoft Update - red.] z pewnością jest korzystne - bo przecież wygodniej uaktualnić zarówno system, jak i programy za pośrednictwem jednej usługi, a nie kilku różnych. Wydaje się więc, że Microsof poczynił krok w dobrym kierunku.

Taki rozbudowany mechanizm uaktualniający może też mieć wady - może on np. pobierać 'na wszelki wypadek' wiele niepotrzebnych w danym systemie uaktualnień. A to z kolei prowadzić może do 'zapychania' łącza, a także występowania najróżniejszych problemów z kompatybilnością poszczególnych aplikacji. Jeśli takie problemy występować będą często, to część użytkowników może zniechęcić się do samego procesu uaktualniania...

Pamiętać tez trzeba o tym, że udostępnienie Microsoft Update nie rozwiązuje podstawowego problemu Microsoftu - który polega na tym, ze oprogramowanie firmy nie jest odpowiednio bezpieczne. MU jedynie usprawnia 'łatanie' dziur.

WSUS - łatanie masowe

Windows Server Update Services to z kolei następca narzędzia o nazwie Software Update Services. Zadaniem WSUS jest zautomatyzowanie procesu pobierania i instalowania uaktualnień na wielu komputerach. WSUS umożliwia instalowanie patchy i dodatków dla systemów Windows, produktów z rodziny Office, a także SQL Server, MSDE (Microsoft Desktop Engine), Exchange 2000 Server oraz Exchange Server 2003. WSUS przeznaczony jest przede wszystkim dla administratorów korporacyjnych systemów informatycznych.

Strona Microsoft Update. Strona Windows Server Update Services.