Microsoft Update startuje w czerwcu

W czerwcu udostępnione zostaną dwie nowe usługi Microsoftu - Microsoft Update oraz Windows Server Update Services. Zadaniem MU (następcy Windows Update) będzie pobieranie i instalowanie wszelkich uaktualnień dla produktów koncernu. Z kolei WSUS stworzona została z myślą o administratorach systemu, których zadaniem jest instalowanie patchy i dodatków na wielu maszynach.

Premiery obu nowych usług były już wielokrotnie przekładane - pierwotnie zakładano, że zostaną one zaprezentowane już latem ubiegłego roku. Microsoft tłumaczył opóźnienie koniecznością skupienia się na tworzeniu Service Packa 2 dla systemu Windows XP.

Microsoft Update będzie następcą wykorzystywanej obecnie do automatycznego dystrybuowania uaktualnień dla systemów z rodziny Windows usługi Windows Update. Nowością ma być fakt, iż za pomocą tej usługi uaktualniane będą nie tylko systemy operacyjne, ale także inne produkty koncernu. MU przeznaczona będzie głównie dla użytkowników indywidualnych oraz małych firm. "Najpóźniej za dwa miesiące Windows Update zostanie zastąpiona przez Microsoft Update. Ten produkt jest w pełni gotowy" - tłumaczy Kirill Tatarinov z Microsoftu.

Zobacz również:

  • Czy wiesz, że Windows 11 Cię szpieguje? Pokazujemy, jak to powstrzymać

W tym samym czasie ma również pojawić się narzędzie o nazwie Windows Server Update Service, przeznaczone dla administratorów, których zadaniem jest dbanie o instalowanie uaktualnień na wielu maszynach (np. w sieci korporacyjnej). WSUS zastąpi usługę Software Update Services (SUS).

Wśród oprogramowania, które będzie można uaktualniać za pośrednictwem nowych narzędzi Microsoftu przedstawiciele koncernu wymieniają: system Windows 2000 SP3 i późniejsze (w tym wszystkie wersje Windows XP), aplikacje z pakietów Office XP i 2003, SQL Server, MSDE (Microsoft Desktop Engine), a także Exchange 2000 i 2003.