Microsoft Virtual PC 2007

Długo oczekiwana aktualizacja wirtualnej maszyny Microsoftu już jest. Najnowsze wydanie (nadal darmowe) pozwala na instalację Visty w oknie Windows XP. Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy Vista jest dla ciebie, testujesz oprogramowanie lub chciałbyś sprawdzić kilka niebezpiecznych sztuczek w systemie Windows, na które nie zdecydowałbyś się w swoim "realnym" komputerze, to musisz koniecznie mieć to narzędzie u siebie. Microsoft udostępnił dwie wersje instalatora w wersji 32 i 64-bitowej. Gigant z Redmond niezbyt się tym chwali, ale Virtual PC 2007 uruchamia również systemy z rodziny Linux!

Przypomnijmy dla porządku czym jest maszyna wirtualna - jest to program, który w zwykłym oknie potrafi uruchomić nieistniejący w rzeczywistości komputer, który będzie posiadał pełną funkcjonalność - konkretny model procesora, twardy dysk, pamięć operacyjną, napęd optyczny, kartę muzyczną oraz inne peryferia. Jakby tego było mało, to możesz wymieniać dane (kopiować tekst, obrazki, itp.) pomiędzy wirtualnym a prawdziwym systemem. Warto również zwrócić uwagę na możliwość przeglądania stron internetowych, odbierania poczty czy korzystania z komunikatora. Pomyśl o tym narzędziu jak o komputerze w komputerze.

Zalety wirtualnego systemu:

- bezpieczne testowanie nowych rozwiązań

- możliwość błyskawicznego skasowania zainfekowanych lub uszkodzonych systemów

- sprawdzenie kompatybilności programów z nowym systemem Vista

- możliwość szybkiego skorzystania ze starszych wersji systemu na najnowszych komputerach

- łatwe przenoszenie systemów pomiędzy komputerami

Wady:

- wirtualna maszyna zużywa więcej mocy procesora

- gracze powinni omijać to rozwiązanie z daleka

Pobierz plik w wersji 32- lub 64-bitowej dla systemu Windows XP/2003/Vista.

Instalacja programu

Microsoft Virtual PC 2007

Pierwszą czynnością, jaką musisz wykonać, jest pobranie odpowiedniego pliku w wersji 32- lub 64-bitowej na dysk komputera. Instalator nie jest dostępny w wersji polskiej, ale dobrze znane komunikaty nie powinny sprawić większych problemów. Pod koniec procesu instalacji uruchamia się kreator nowej maszyny wirtualnej ("New Virtual Machine Wizard"). Dzięki niemu możesz zmienić ustawienia lub wybrać domyślną konfigurację swojego "nieistniejącego" komputera. Po każdym kroku należy wcisnąć przycisk "Next".