Microsoft: Vista bez numeru seryjnego przez 120 dni jest OK

Microsoft potwierdza, że korzystanie z Windows Vista bez aktywacji nawet przez cztery miesiące nie narusza licencji użytkowania systemu. Przy pomocy jednego polecenia użytkownik może czterokrotnie wydłużyć okres karencyjny. Oficjalnie, korzystanie z Visty bez podania klucza produktu możliwe jest tylko przez 30 dni.

Sprawa wydłużenia okresu, w którym użytkownik korzystać może z Visty bez podania klucza dłużej niż podawane przez Microsoft 30 dni pojawiła się w blogosferze na przełomie stycznia i lutego. O łatwym sposobie na wydłużenie okresu karencji informowali między innymi Jeff Atwood i Brian Livingston. Wystarczy, że zalogowany jako administrator użytkownik niemal dowolnej edycji systemu (oprócz wersji Enterprise) wpisze w linie poleceń komendę slmgr -rearm i już może cieszyć się kolejnymi 30 dniami pracy z systemem. Operacja ta możliwa jest nawet 3 razy. W efekcie uzyskujemy możliwość pracy z Vistą nawet przez 120 dni bez konieczności aktywacji systemu .

Co ciekawe, opisany sposób nie narusza w żaden sposób licencji użytkownika (EULA). Microsoft potwierdza, że funkcja rearm wprowadzona została zupełnie świadomie. W zamierzeniach przeznaczona jest przede wszystkim dla administratorów systemów IT w firmach i korporacjach ale Microsoft nie widzi problemu w tym, że skorzystają z niej również zwykli użytkownicy.

Porada: Vista - za darmo i bez numeru seryjnego nawet 120 dni