Microsoft Windows 8 Consumer Preview: pobieraj i testuj!

Microsoft udostępnił do pobrania system Windows 8 w wersji Consumer Preview. Jeżeli masz ochotę, możesz na własne oczy sprawdzić możliwości najnowszego "dotykowego" produktu firmy z Redmond.

Pracując nad Windows 8 Microsoft zastosował nowe podejście do systemu operacyjnego stawiając na jego funkcje dotykowe oraz umożliwiając jego pracę zarówno na "standardowych" maszynach opartych na architekturze x86, jak komputerach korzystających z dominującej na rynku mobilnym architektury ARM.

W założeniu nowy system ma zapewnić użytkownikowi możliwość skorzystania z połączenia najlepszych rozwiązań z komputerów przenośnych oraz "zwykłych" pecetów. Oferuje on do dyspozycji użytkowników interfejs Metro i podkreśla swoją innowacyjność nowym logo, które przedstawia okno zamiast powiewającej wielokolorowej flagi.

Celem Microsoftu było również stworzenie systemu, który byłby przyjazny dla początkujących użytkowników oraz jednocześnie bardzo przydatny dla użytkowników zaawansowanych.

Czy firmie z Redmond się to udało? Możesz sprawdzić sam, gdyż udostępniła ona właśnie poglądową wersję Windows 8 (Windows 8 Consumer Preview), z której mogą skorzystać osoby posiadające sprzęt (tablety, notebooki, komputery stacjonarne) spełniający następujące wymagania:

- procesor minimum 1 GHz

- 1 GB/2 GB pamięci RAM (wersje 32/64 bitowe)

- 16 GB wolnej przestrzeni dyskowej na 32-bitową wersję systemu

- 20 GB wolnej przestrzeni dyskowej na 64-bitową wersję systemu

- karta obsługująca co najmniej Microsoft DirectX 9

- rozdzielczość ekranu: minimum 1024 x 768 pikseli

Wraz z udostępnieniem Windows 8 Consumer Preview Microsoft uruchomił również wersję beta sklepu Windows Store, z którego można pobrać aplikacje przystosowane do nowego stylu metro.

Microsoft podkreśla, że od czasu premiery wersji Developer Preview programiści mocno pracowali, dzięki czemu w Windows 8 Consumer Preview został poprawiony/udoskonalony praktycznie każdy element.

Microsoft:

Zdecydowanie zalecamy, aby system Windows 8 Consumer Preview był pobierany wyłącznie przez doświadczonych użytkowników komputerów. Przed pobraniem wersji wstępnej systemu należy rozważyć zalety i wady instalowania oprogramowania, które jest nadal w fazie opracowywania. Jeśli zainstalujesz wersję wstępną, otrzymasz do wypróbowania wiele nowych funkcji, ale musisz się liczyć z tym, że błędy będą pojawiały się częściej niż w poprzedniej wersji systemu Windows.

System dostępny jest w języku angielskim, chińskim (uproszczonym), francuskim, niemieckim i japońskim. Można go pobrać pod tym adresem. Jego obraz w wersji 32-bitowej "waży" 2,5 GB, natomiast w 64-bitowej - 3,3 GB.

___________________

Zapraszam do testowania i dzielenia się w komentarzach swoimi wrażeniami.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: