Microsoft Windows 8 Consumer Preview: pobieraj i testuj!

Microsoft udostępnił do pobrania system Windows 8 w wersji Consumer Preview. Jeżeli masz ochotę, możesz na własne oczy sprawdzić możliwości najnowszego "dotykowego" produktu firmy z Redmond.

Pracując nad Windows 8 Microsoft zastosował nowe podejście do systemu operacyjnego stawiając na jego funkcje dotykowe oraz umożliwiając jego pracę zarówno na "standardowych" maszynach opartych na architekturze x86, jak komputerach korzystających z dominującej na rynku mobilnym architektury ARM.

W założeniu nowy system ma zapewnić użytkownikowi możliwość skorzystania z połączenia najlepszych rozwiązań z komputerów przenośnych oraz "zwykłych" pecetów. Oferuje on do dyspozycji użytkowników interfejs Metro i podkreśla swoją innowacyjność nowym logo, które przedstawia okno zamiast powiewającej wielokolorowej flagi.

Zobacz również:

  • New World - Czy warto zagrać w MMO od Amazonu? My już wiemy [Opinia]

Celem Microsoftu było również stworzenie systemu, który byłby przyjazny dla początkujących użytkowników oraz jednocześnie bardzo przydatny dla użytkowników zaawansowanych.

Czy firmie z Redmond się to udało? Możesz sprawdzić sam, gdyż udostępniła ona właśnie poglądową wersję Windows 8 (Windows 8 Consumer Preview), z której mogą skorzystać osoby posiadające sprzęt (tablety, notebooki, komputery stacjonarne) spełniający następujące wymagania:

- procesor minimum 1 GHz

- 1 GB/2 GB pamięci RAM (wersje 32/64 bitowe)

- 16 GB wolnej przestrzeni dyskowej na 32-bitową wersję systemu

- 20 GB wolnej przestrzeni dyskowej na 64-bitową wersję systemu

- karta obsługująca co najmniej Microsoft DirectX 9

- rozdzielczość ekranu: minimum 1024 x 768 pikseli

Wraz z udostępnieniem Windows 8 Consumer Preview Microsoft uruchomił również wersję beta sklepu Windows Store, z którego można pobrać aplikacje przystosowane do nowego stylu metro.

Microsoft podkreśla, że od czasu premiery wersji Developer Preview programiści mocno pracowali, dzięki czemu w Windows 8 Consumer Preview został poprawiony/udoskonalony praktycznie każdy element.

Microsoft:

Zdecydowanie zalecamy, aby system Windows 8 Consumer Preview był pobierany wyłącznie przez doświadczonych użytkowników komputerów. Przed pobraniem wersji wstępnej systemu należy rozważyć zalety i wady instalowania oprogramowania, które jest nadal w fazie opracowywania. Jeśli zainstalujesz wersję wstępną, otrzymasz do wypróbowania wiele nowych funkcji, ale musisz się liczyć z tym, że błędy będą pojawiały się częściej niż w poprzedniej wersji systemu Windows.

System dostępny jest w języku angielskim, chińskim (uproszczonym), francuskim, niemieckim i japońskim. Można go pobrać pod tym adresem. Jego obraz w wersji 32-bitowej "waży" 2,5 GB, natomiast w 64-bitowej - 3,3 GB.

___________________

Zapraszam do testowania i dzielenia się w komentarzach swoimi wrażeniami.