Microsoft Windows 8 obchodzi 2. urodziny

Dwa lata temu Microsoft udostępnił system Windows 8. Szybko okazało się, że nie przypadł on do gustu konsumentom.

Dokładnie 26 października 2012 roku Microsoft udostępnił system Windows 8. Starał się zaprojektować uniwersalną platformę przeznaczoną zarówno na tablety, jak i komputery PC. Wkrótce po premierze okazało się jednak, że nowy OS nie przypadł do gustu użytkownikom. Narzekali oni przede wszystkim na interfejs Modern UI, który okazał się bardzo niewygodny szczególnie przy korzystaniu z klawiatury i myszy, zamiast ekranu dotykowego. Niedogodności z tym związane były tak wielkie, że przysłoniły takie plusy "ósemki" jak poprawa wydajności, skrócenie czasu uruchamiania, czy ulepszenie zabezpieczeń.

Windows 8 - popularność

Wspomniane powyżej problemy oczywiście miały przełożenie na popularność. Po dwóch latach istnienia do Windows 8, któremu nie pomogły zbytnio dwie aktualizacje (Windows 8.1 - 17 października 2013 r., Spring Update - 8 kwietnia 2014 r.), należy w sumie niespełna 12,3% rynku (dane Net Applications). Dla porównania, niewspierany już od kilku miesięcy przez Microsoft Windows XP może pochwalić się wynikiem 24%.

Co dalej?

Obecnie uwaga użytkowników "okienek" skierowana jest na system Windows 10, którego wersja Technical Preview od pewnego czasu jest przez część z nich testowana. Pisząc o tej platformie warto przede wszystkim wspomnieć, że Microsoft pod kierownictwem nowego szefa (na początku 2014 roku Satya Nadella zastąpił na tym stanowisku Steve'a Ballmera) zaprezentował zupełnie inne podejście do klientów niż w przypadku Windows 8. Postanowił bowiem uważnie wsłuchiwać się w ich opinie, co pozwolić ma na przygotowanie platformy jak najlepiej spełniającej ich wymagania. Czy to się uda okaże się za kilka miesięcy, gdy Windows 10 zostanie wydany.