Microsoft: Windows 8 "pójdzie" na każdym sprzęcie!

Dzisiaj Microsoft zaprezentował następcę "siódemki", czyli system operacyjny Windows 8. Co istotne, chcąc skorzystać z jego możliwości, nie będziemy zmuszeni do wymiany komputera na nowszy. Microsoft wyciągnął tym samym wnioski z wpadki jaką zafundował sobie i nam wprowadzając na rynek Vistę.


Windows 8 na każdym komputerze PC

Pokaz najnowszego systemu Microsoftu w wersji testowej został przeprowadzony na trwających właśnie targach Computex 2011. Pierwszą rzucającą się w oczy rzeczą, która charakteryzuje nowy OS, jest nowy interfejs dostosowany przede wszystkim do potrzeb tabletów.

Co istotne, Windows 8 został zaprojektowany w ten sposób, aby móc pracować na dowolnym typie komputera PC, niezależnie czy jest to urządzenie przenośne czy też stacjonarne. Ponadto, jak przekonują jego twórcy, Microsoft wyciągnął wnioski z lekcji jaką zafundował sobie sam przy okazji premiery źle przyjętej przez rynek Visty. Dołożył więc wszelkich starań, aby nowe oprogramowanie zarządzające pracą komputera nie wymagało jego wymiany na nowszy, szybszy model.

Zobacz również:

  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8
  • Koniec Windows 8.1. Czy można go dalej używać?
  • Star Wars Jedi: Survivor - wymagania na PC. Czy wasz komputer da radę?

"Przedłużyliśmy trend jaki rozpoczął się wraz z Windows 7, utrzymując wymagania systemu na stałym poziomie lub zmniejszać je w czasie. Windows 8 będzie można uruchomić na wielu różnych komputerach ponieważ ma on takie same lub nawet mniejsze wymagania niż Windows 7" - przekonuje Michael Angiulo z firmy Microsoft.

"Kolejną rzeczą jest to, że Windows 8 został tak zaprojektowany, aby interfejs użytkownika dostosowywał się do sprzętu jaki posiadasz. Jeżeli więc zmodernizujesz swój sprzęt lub kupisz nowy PC, Windows sam się do niego dopasuje" - dodaje Angiulo.

Nie wszystko dla każdego

Oczywiście należy pamiętać, że nie wszystkie możliwości nowego systemu będą dostępne dla każdego. Trzeba wziąć bowiem pod uwagę fakt, że Windows 8 ukierunkowany jest na obsługę dotykową oraz wykorzystywanie możliwości różnego rodzaju czujników (np. wykrywających ruch), a przecież tego typu rozwiązania raczej rzadko goszczą w istniejących obecnie "standardowych" komputerach PC.

Jak wiadomo, interfejs "ósemki" oferujący duże kolorowe ikony programów przypomina interfejs "kafelkowy" stosowany w systemie mobilnym Windows Phone 7. Michael Angiulo podkreśla jednak, że można się po nim również bez problemu poruszać za pomocą myszy i klawiatury. Na pokazie udowodnił to obsługując Windows 8 na komputerach takich jak np. laptop z serii Samsung 9 i all-in-one Sony L Vaio.

"Na świecie miliard ludzi używa komputerów, więc spada na nas wielka odpowiedzialność. Windows 8 przeznaczony jest do pracy na setkach milionów komputerów oferujących różnej wielkości ekrany i to zarówno te "zwykłe" jak i dotykowe. Windows 8 to uaktualnienie dla całego ekosystemu PC" - powiedział Angiulo.

Warto zauważyć, że to bardzo istotne dla Microsoftu, aby uświadomił on użytkownikom komputerów, że chcąc korzystać z nowego systemu nie będą zmuszeni do wymiany sprzętu na nowszy. W przeciwnym wypadku będziemy świadkami spowolnienia migracji na Windows 8, zaś Microsoft nie będzie mógł liczyć na oczekiwane zyski.

Microsoft musi swoje odcierpeć za Vistę

Microsoft oczywiście będzie musiał jeszcze nie raz udowodnić, że jego zapewniania co do wymagań sprzętowych "ósemki" nie mijają się z prawdą i zainwestować sporo pieniędzy w przeprowadzenie skutecznej kampanii. Wydaje się jednak, że to słuszna swego rodzaju kara za to co zrobił z budzącą ogromne kontrowersje Vistą. Dodatkowo wciskanie jej na siłę klientom nie budziło ich sympatii. Pamiętamy przecież, że w momencie pojawienia się Visty trudno było kupić komputer z innym systemem. Ogromna część użytkowników była więc zmuszona do (legalnego lub nielegalnego) powrotu do Windows XP.

Większe wymagania w stosunku do producentów sprzętu

Warto również odnotować, że Microsoft zapewnił, iż będzie bardzo wymagający w stosunku do producentów. Chce on ich zmusić, aby dołożyli starań do projektowania komputerów jak najlepiej odpowiadających nowemu systemowi.

Angiulo dodał również, ze optymalny ekran dla Windows 8 powinien się cechować proporcjami 16:9 i rozdzielczością 1366 x 768 pikseli. Ekrany o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli oczywiście również będą zdolne do wyświetlania nowego interfejsu Windows 8. W przypadku netbooków, które nie oferują takich rozdzielczości, użytkownik będzie musiał przejść jednak do tradycyjnego trybu desktopowego.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: