Microsoft Windows 8 to nowy Windows Vista

Pracownicy Microsoftu podobno mówiąc o Windows 8 używają określenia "nowa Vista".

Windows 8 nie został dobrze przyjęty przez konsumentów, których zniechęcił przede wszystkim swoim nowym interfejsem. Według ostatnich danych firmy analitycznej Net Applications należy do niego obecnie (włączając w to wydaną w październiku poprzedniego roku aktualizację Windows 8.1) zaledwie 10,5% rynku systemów operacyjnych.

Windows 8 to nowy Windows Vista?

Oczywiście dane te są mocno rozczarowujące dla Microsoftu. Jak pisze Paul Thurrott, znany obserwator amerykańskiej firmy i autor wielu poświęconych jej produktom książek, doszło nawet do tego, że jej pracownicy nazywają między sobą Windows 8 "nową Vistą".

Różne przyczyny porażki

Wspomniane systemy łączy słaba sprzedaż i ostra krytyka ze strony konsumentów. Al Hilwa, analityk z International Data Corporation, zwraca jednak uwagę na inne przyczyny ich porażki. W przypadku Windows Vista było to zbyt późne wprowadzenie na rynek i niestabilne działanie. Jeżeli chodzi o Windows 8 nie ma problemu z tym drugim elementem, lecz z wizją przyświecającą twórcom systemu.

Hilwa podkreśla, że o ile nie ma nic złego w tym, że Microsoft próbował opracować system przeznaczony na dwie platformy (komputery i tablety), o tyle efekt tych prac pozostawia bardzo wiele do życzenia. Nie udało mu się bowiem odpowiednio zrównoważyć swoich tabletowych ambicji z tym czego potrzebują użytkownicy desktopów.

"Spowodował [Microsoft - red.] np., że cała baza desktopowych użytkowników cierpi ze względu na brak Menu Start" - powiedział Hilwa.

Co nas czeka w najbliższym czasie?

Na koniec warto przypomnieć, że w najbliższym czasie, podczas kwietniowej konferencji Build 2014, powinniśmy zobaczyć aktualizację dla Windows 8.1. Ponadto wielu obserwatorów oczekuje, że Microsoft poda kilka informacji na temat kolejnego systemu, czyli Windows 9.


Zobacz również