Microsoft: Windows XP SP3 do pobrania

Koncern z Redmond udostępnił w serwisie Microsoft Download trzeci zestaw uaktualnień i poprawek dla systemu Windows XP w wersji "Kandydat do wydania finalnego" (release candidate). W odróżnieniu od poprzednich wersji testowych dodatku, opublikowany właśnie SP3 RC jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Przedstawiciele Microsoftu mówią, że chcą w ten sposób umożliwić użytkownikom Windows XP wypróbowanie SP3 i sprawdzenie, jakie nowości wprowadzi on do ich komputerów.

Microsoft: Windows XP SP3 do pobrania
Do tej pory dostęp do wydań testowych (beta i RC) Service Packa 3 dla sześcioletniego już systemu Windows XP mieli jedynie zarejestrowani testerzy Microsoftu. Teraz koncern uznał najwyraźniej, że SP3 jest gotowy do szerszych testów - stąd decyzja o opublikowaniu go w dostępnej dla wszystkich zainteresowanych sekcji serwisu internetowego Microsoft Download. Przedstawiciele Microsoftu podkreślają, że wersja RC jest zdecydowanie bardziej dojrzała i dopracowana niż wcześniejsze bety. Zastrzegają jednak przy okazji, iż wciąż jest to wydanie testowe, które może zawierać błędy - dlatego jego zainstalowanie zalecane jest raczej doświadczonym użytkownikom.

***Aktualizacja z dn. 7.05.2008***

Finalna wersja Service Packa 3 dla Windows XP dostępna jest juz do pobrania

***

Data premiery wciąż nieznana

Koncern wciąż nie podał dokładnego terminu udostępniania finalnej wersji SP3 (aczkolwiek szybkie udostępnienie wersji RC jest pozytywnym sygnałem, świadczącym o udanych testach wcześniejszych wydań beta) - rzeczniczka koncernu twierdzi, że nastąpi to w pierwszej połowie 2008 r.

Microsoft: Windows XP SP3 do pobrania

Windows XP SP3 - do pobrania ze strony MS

Warto przypomnieć, że po pojawieniu się pierwszych wydań testowych (beta) SP3 na forach internetowych można było znaleźć opinie, z których wynikało, że dodatek ten wyposaża Windows XP w wiele funkcji znanych z Visty (niektórzy twierdzili, że Service Pack wręcz zamienia XP w Vistę). Niestety, te rewelacje nie znalazły potwierdzenia w faktach - pisaliśmy o tym w tekście "Service Pack 3 dla Windows XP - marzenia kontra brutalna rzeczywistość".

SP3 nie przyspiesza XP?

Gdy dwa tygodnie temu pojawiło się wydanie RC (wtedy udostępniono je tylko zarejestrowanym testerom), w Internecie pojawiły się z kolei opinie, że SP3 przyspiesza Windows XP średnio aż o 10%. Niestety, nasze testy nie potwierdziły tych doniesień - wynika z nich, że zainstalowanie pakietu SP3 (w wersji RC) nie przyspiesza Windows XP. W normalnej pracy zarówno na procesorze jednordzeniowym, jak i na dwurdzeniowym system wydaje się działać tak samo, różnice w wydajności - jeśli istnieją - są niedostrzegalne. Potwierdzają to również benchmarki: XP SP3 ładuje się o 4 sekundy dłużej (średnia z 5 pomiarów) niż XP SP2, w teście 3DMark ma tyle samo punktów, w teście PCMark - o 5 mniej.

Oczywiście nie można wykluczyć, że biblioteki zawarte w SP3 zostały zoptymalizowane do pracy na procesorach wielordzeniowych - w takim wypadku jednak przyrost wydajności byłby obserwowany nie w Office 2007, a raczej w aplikacjach, o których wiadomo, że nie zostały przystosowane do pracy z więcej niż jednym CPU. Może więc poprawiono sterowniki napędów SATA? Na liście wprowadzonych zmian nie ma takiej opcji. Nie pojawia się również słowo "performance" czy "speed". Więcej informacji na ten temat - w tym m.in. pełne wyniki testów - znaleźć można w tekście "Testerzy: SP3 przyspiesza Windows XP - PC World: oj, chyba nie!".