Microsoft Windows XP: "niezależny" raport zaleca natychmiastową migrację!

Z ostatniego raportu firmy analitycznej IDC jednoznacznie wynika, że firmy, które korzystają jeszcze z systemu Windows XP muszą się liczyć z ponoszeniem ogromnych kosztów z tym związanych. Jest jednak sposób na rozwiązanie tego problemu - migracja do Windows 7.

Zdaniem analityków z firmy IDC "koszty związane z użytkowaniem starszego produktu mają tendencję do szybkiego wzrastania, jeżeli ów produkt jest dłużej eksploatowany niż to początkowo zakładano". Przykładem takiego produktu jest oczywiście Windows XP, który od dawna spędza sen z powiek Microsoftowi. Pomimo jego wielu starań cieszy się on bowiem wciąż ogromną popularnością w biznesie (podobnie jak wśród zwykłych użytkowników) będąc zainstalowanym na 42 procentach firmowych komputerów.

Raport noszący tytuł "Dlaczego trzymanie się Windows XP to zły pomysł" nie ma litości dla tego leciwego systemu. Wynika z niego, że roczne koszty związane z jego eksploatowaniem aż pięciokrotnie przewyższają koszty, które firmy musiałyby ponosić, gdyby korzystały z Windows 7.

Koszty te podzielone zostały na te związane z dbaniem o system (usuwanie złośliwego oprogramowania, przeprowadzanie nowych instalacji, wymiana sprzętu) oraz produktywnością pracowników (restarty komputerów, instalowanie łatek, korzystanie z centrum pomocy, poświęcanie więcej czasu na wykonywanie zadań ze względu na mniej wydajne komputery). Okazuje się, że w tym drugim przypadku użytkownicy Windows 7 tracą w porównaniu do użytkowników Windows XP aż o 87% mniej czasu.

Interesująco przedstawia się również tabela zatytułowana "Roczne metryki wydajności IT", z której możemy się dowiedzieć, że na wszelkie działania związane z utrzymaniem komputera z Windows XP przeznaczamy rocznie 11,3 godziny, natomiast w przypadku komputera z Windows 7 zaledwie...2,3 godziny. Zgodnie z tym wyliczeniem firmy decydując się na migrację do nowszego systemu mogą pozbyć się jednego zatrudnionego na pełny etat pracownika technicznego na każde 230 odświeżonych komputerów.

Czy faktycznie jest aż tak źle?

Jak już wspomniałem na wstępie, Microsoft stara się za wszelką cenę pozbyć z rynku Windows XP, który, jeżeli obecne tempo migracji zostanie utrzymane, będzie jeszcze zauważalnie wykorzystywany nawet po 2014 roku, kiedy to kończy się dla niego wsparcie techniczne. Miesiąc temu gigant wydał nawet oświadczenie, w którym zwracając się do wszelakich organizacji stwierdził, "że jeżeli jeszcze nie rozpoczęły procesu migracji do nowoczesnych komputerów PC, są już spóźnione".

Czy można jednak bezgranicznie ufać w dane zaprezentowane w raporcie? Wydaje mi się, że nie. Aby nabrać do niego odpowiedniego dystansu wystarczy bowiem spojrzeć na jego pierwszą stronę, na której możemy przeczytać:

"Sponsored by: Microsoft Corporation"

Raczej możemy więc być pewni, że jeżeli raport ten nie byłby aż tak po myśli Microsoftu, nigdy byśmy go nie ujrzeli.

Moje zdziwienie budzi również to, że jeżeli wspomniane koszty naprawdę są aż tak wysokie, iż nie ma żadnego uzasadnienia dla pozostania przy Windows XP, to dlaczego aż tak wiele firm decyduje się na wyrzucanie pieniędzy w błoto? Czy są one aż tak głupie, że nie widzą zalet migracji? Wydaje mi się, że nie. Po prostu wspomniane zalety chyba nie są aż tak wielkie, jak próbuje nam to udowodnić Microsoft.

Ponadto, przechodząc już do uwzględnionych w raporcie czynników, firma IDC wzięła co prawda pod uwagę zakup nowego komputera i systemu, lecz w ogóle pominęła koszty związane z procesem aktualizowania oprogramowania oraz wymianą sprzętu. Trzeba tutaj bowiem pamiętać, że przecież istnieją aplikacje zoptymalizowane do pracy ze starszym systemem oraz sprzęt, który może nie chcieć pracować pod kontrolą jego następcy.

A co wy sądzicie na ten temat?