Microsoft Windows XP rok po "uśmierceniu"

Windows XP przestał być wspierany przez Microsoft dokładnie rok temu, 8 kwietnia 2014 roku. Jak wygląda obecnie jego sytuacja?

Windows XP z dumą został zaprezentowany światu w 2001 roku. Wówczas jednak Microsoft nie mógł przypuszczać, że stworzył system, który będzie dla niego w późniejszych latach wielkim ciężarem. Niestety sam do tego doprowadził wprowadzając na rynek tak słabo oceniane przez konsumentów systemy jak Windows Vista i "rewolucyjny" Windows 8.

Microsoft zrobił bardzo wiele, aby obrzydzić użytkownikom Windows XP i zachęcić do przesiadki na "ósemkę". Jego działania nie przynosiły jednak pożądanych rezultatów. Koniec końców Microsoft 8 kwietnia 2014 roku przestał (prawie!) zapewniać wsparcie techniczne dla XP oraz dostarczać aktualizacje.

Zobacz również:

  • Windows XP dominuje w jednym z krajów świata. Zgadnij, gdzie?
  • Steam ujawnia wyniki nowej ankiety. Windows 11 mocno do góry
  • Jak odwrócić / jak obrócić ekran w komputerze z Windowsem? [PORANDIK]

Jak wygląda sytuacja Windows XP rok po tej dacie? Przedstawiają to dane (dostępny obecnie okres to kwiecień 2014 - marzec 2015) Net Applications:

Kwiecień 2014: Windows 7 - 49,27%, Windows XP - 26,29%, Windows 8.1 - 5,88%, Windows 8 - 6,36%

Marzec 2015: Windows 7 - 58,04%, Windows XP - 16,94%, Windows 8.1 - 10,55%, Windows 8 - 3,52%

Patrząc na nie można zauważyć, że:

- Windows 7 jeszcze bardziej umocnił się na pozycji lidera zwiększając udział w rynku o ok. 9 punktów procentowych

- Windows XP stracił ponad 9 punktów procentowych

- Windows 8.1 zyskał blisko 5 punktów procentowych

- Windows 8 blisko 2x zmniejszył swoje udziały

- niektórzy z użytkowników, którzy porzucili XP przenieśli się na Windows 8.1. Znacznie większa ich liczba zdecydowała się jednak na aktualizację do Windows 7

Podsumowując, w rok po zakończeniu wsparcia Windows XP wciąż jest drugim najpopularniejszym systemem.

Szykują się zmiany

Przy tej okazji warto jednak przypomnieć, że być wkrótce sytuacja ta ulegnie znacznej zmianie. Za kilka miesięcy na rynek trafi bowiem system Windows 10, który, biorąc pod uwagę darmowy proces aktualizacji, powinien szybko przejąć większość (a może raczej wszystkich?) użytkowników Windows 8.1/8 oraz część użytkowników Windows 7.