Microsoft: XP SP3 bez problemów z siecią i sprzętem

Koncern z Redmond udostępnił poprawkę rozwiązującą problem z połączeniami sieciowymi oraz Menedżerem Urządzeń, który pojawia się w Windows XP po zainstalowaniu trzeciego Service Packa. Występuje on w systemach, w których zainstalowany jest zestaw aplikacji zabezpieczających firmy Symantec.

O sprawie zrobiło się głośno krótko po udostępnieniu przez Microsoft SP3 dla Windows XP - okazało się, że zainstalowanie tego dodatku w systemie, w którym obecny jest produkt Symanteka, sprawia, iż usunięte zostają wszystkie połączenia sieciowe, a użytkownik traci połączenie z Internetem. To nie wszystko - zainstalowanie SP3 powoduje również "wyczyszczenie" Menedżera Urządzeń.

Producent popularnego oprogramowanie antywirusowego początkowo za komplikacje obwiniał Microsoft - później jednak okazało się, że wina leży po stronie Symanteka (analizy wykazały, że przyczyną problemu było pewne narzędzie, zabezpieczające przed nieautoryzowanym modyfikowaniem rejestru).

Początkowo - już kilkanaście dni temu - poprawkę rozwiązującą problem udostępnił tylko Symantec. Teraz zdecydował się na to również Microsoft - firma opublikowała na swojej stronie odpowiednie uaktualnienie dla Windows XP. Przedstawiciele koncernu zwracają uwagę, iż powinni się nim zainteresować nie tylko użytkownicy aplikacji zabezpieczających Symanteka - możliwe, że podobny problem może wystąpić również w przypadku innego oprogramowania wyposażonego w moduł ochrony rejestru przed nieautoryzowanymi zmianami (aczkolwiek na razie nie odnotowano podobnych przypadków).

Co ważne, problem na razie nie jest zbyt powszechny - Microsoft nie wprowadził jeszcze Service Packa 3 do systemu automatycznej aktualizacji.

Więcej informacji znaleźć można na stronie Microsoftu.