Microsoft Xbox One: wiemy już prawie wszystko

O nowej konsoli Microsoftu, Xbox One, wiemy już prawie wszystko. Zapraszamy do zapoznania się z jej najważniejszymi cechami oraz dyskusji na jej temat.

Po miesiącach oczekiwania doczekaliśmy się w końcu prezentacji nowej konsoli Microsoftu. Podczas wczorajszej konferencji poznaliśmy wiele informacji na jej temat. Na kilka bardzo istotnych przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać.

Nazwa

Nowa konsola to oczywiście także nowa nazwa. We wcześniejszych spekulacjach pojawiały się takie propozycje jak Durango, Xbox 720, Infinity i Xbox One. Dzisiaj wiemy już, że wybór Microsoftu padł na tę ostatnią.

Wygląd

Wraz z premierą konsoli Sony PlayStation 4 gracze przeżyli ogromny zawód ze względu na fakt, że japoński producent nie zaprezentował samego urządzenia, lecz tylko jego możliwości. Microsoft na szczęście nie poszedł w tym kierunku, dzięki czemu mogliśmy się przekonać jak wygląda Xbox One, nowy kontroler Kinect i nowy pad:

Xbox One

Xbox One

Xbox One Kinect

Xbox One Kinect

Xbox One - pad

Xbox One - pad

Jak widzicie pad nie odbiega zbytnio wyglądem od poprzednika i jest bardzo ładny, natomiast konsola i Kinect cechują się bardzo prostym designem, który, jak czytam opinie internautów, wielu osobom nie przypadł do gustu i często określany jest jako "klockowaty", czy "dekoderowaty". Dla mnie przypomina po prostu odtwarzacz Blu-ray.

Specyfikacja Xbox One

Specyfikacja Xbox One pokrywa się z wcześniejszymi spekulacjami. Oferuje do dyspozycji użytkowników:

- 8-rdzeniowy procesor AMD

- 8 GB pamięci RAM

- dysk HDD (500 GB

- napęd Blu-ray

- interfejs WiFi

- złącza HDMI i USB 3.0

Niestety Microsoft nie podzielił się informacjami na temat GPU.

Kinect

Nowy kontroler Kinect cechować ma się znacznie większą precyzją, co oznacza, że będzie wielokrotnie dokładniej śledził nasze ruchy. Zastosowany w nim zestaw mikrofonów umożliwić mu ma rozpoznawanie głosów całej rodziny. Ponadto możemy liczyć na błyskawiczną reakcję na nasze polecenia oraz przechwytywanie obrazu w jakości 1080p z prędkością 30 kl./sek.

Kompatybilność z Xbox 360

Niestety nowa konsola nie będzie pozwalała na granie w posiadane tytuły z Xbox’a 360.

Używane gry

Microsoft poinformował, że umożliwi wymianę i odsprzedaż gier. Niestety szczegóły dotyczące tej ważnej dla wielu kwestii zostaną podane później. Obecnie wiadomo już jednak, że instalacja używanych gier będzie płatna.

Podłączenie do Internetu

Wbrew wcześniejszym spekulacjom Xbox One nie wymaga ciągłego podłączenia do sieci. Microsoft przyznaje jednak, że będzie ono bardzo często niezbędne.

Gry tylko z dysku

Gry będą instalowane na dysku, więc płyta będzie nam potrzebna jedynie przy pierwszym uruchomieniu. Grać będzie już można podczas instalacji.

Xbox One=All-In-One

Podczas konferencji prowadzące ją osoby wielokrotnie dawały do zrozumienia, że konsola Xbox One wpisuje się w strategię odchodzenia od urządzenia skierowanego tylko do graczy, co oznacza, że stanowić będzie domowe centrum rozrywki All-In-One.

Urządzenie będzie pozwalało za pomocą komend (głosowych lub gestami) na bardzo szybkie przełączanie się pomiędzy trybami gry, filmu i telewizji. Funkcja Snap Mode umożliwi natomiast podzielenie ekranu na części: np. na jednej możemy grać, podczas gdy na drugiej uruchomimy przeglądarkę internetową.

Cloud computing

Xbox One będzie mocno opierał się na technologii cloud computing. Otrzyma do dyspozycji zwiększoną liczbę serwerów (15 tysięcy) i będzie pozwalał na nagrywanie rozgrywki i umieszczenie materiału w chmurze.

Nowe gry

Niestety jeżeli chodzi o ofertę gier Microsoft się nie popisał. Podczas konferencji temu chyba najważniejszemu zagadnieniu poświęcił zaledwie 10 minut zapowiadając jedynie, że gracze doczekają się premiery 15 ekskluzywnych tytułów, wśród których znajdziemy m.in. najnowszą część kultowego Call Of Duty.

Z drugiej jednak strony gigant zapowiedział też wyraźnie, że tematowi gier poświęcone będą przecież nadchodzące targi E3.

"...gdy udamy się na E3, zobaczycie, że poświęcamy się niemal w całości graniu i na targach będzie to dla nas priorytet. Mamy przygotowanych mnóstwo gier i mogę wam zdradzić, że nasze relacje z developerami są w tej chwili najlepsze." - powiedział Don Mattrick z Microsoftu.

Premiera i cena

Niestety w tej kwestii Microsoft jest tajemniczy. Mówiąc o premierze rynkowej wspomniał jedynie, że będzie ona miała miejsce "jeszcze w tym roku". O cenie nie chciał się w ogóle wypowiadać.

Podsumowanie

Wiele z pojawiających się opinii na temat tego co przygotował Microsoft nie jest dla niego przychylnych. Trudno nie odnieść wrażenia, że firma Sony spisała się lepiej i to pomimo wpadki z brakiem prezentacji samej konsoli PlayStation 4. W przypadku giganta z Redmond zobaczyliśmy co prawda jego najnowszy gadżet, lecz jego wygląd, delikatnie mówiąc, raczej nie zachwycił.

Oczywiście pełniejszy obraz będziemy mieli po ujawnieniu ceny nowej konsoli oraz zapoznaniu się z przygotowanymi na targi E3 "spektakularnymi" prezentacjami nowych gier. Poniżej jednak dwie cechy One, które już mi się wybitnie nie podobają:

- brak wstecznej kompatybilności

- płatna instalacja używanych gier

___________________________

A jaka jest Wasza opinia na temat konferencji i konsoli Xbox One?


Zobacz również