Microsoft: "Z czasem usuniemy wszystkie luki"

"Wiemy jak usuwać luki wywołane przez błąd przepełnienia bufora i większość z nich już poprawiliśmy. Mam nadzieję, że z czasem załatamy wszystkie" - mówi w rozmowie z IDG Rick Rashid - szef Microsoft Research, czyli jednego z najważniejszych działów koncernu z Redmond. W czasie rozmowy, przeprowadzonej przez Gary'ego Anthesa z amerykańskiego magazynu Computerworld, Rashid mówił także o tym, dlaczego Microsoft powinien być uważany za najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwo na świecie, wykrywaniu błędów, pogoni za Google oraz o tym, czy Vista jest ostatnim znaczącym produktem z serii Windows. Zapraszamy do lektury wywiadu.

Jakiej znaczącej zmiany w branży IT możemy się spodziewać w ciągu najbliższych kilku lat?

Rick Rashid: Czymś, co będzie miało - a właściwie już ma - znaczący wpływ na rozwój technologii, będzie koszt przechowywania danych. W ostatnich latach nastąpiła w tej kwestii dogłębna zmiana - niegdyś martwiliśmy się, jak ograniczać ilość niezbędnych danych, teraz bez problemu możemy przechować je wszystkie. Dotarliśmy do punktu, w którym można zmagazynować całe ludzkie życie. Terabajt przestrzeni dyskowej wystarczy, by zachować w postaci cyfrowej wszystkie rozmowy, jakie kiedykolwiek odbędziesz czy przechować fotografie rejestrowane w każdej minucie twojego życia.

Rick Rashid (fot. Microsoft.com)

Rick Rashid (fot. Microsoft.com)

Richard (Rick) F. Rashid - jeden z wiceprezesów Microsoftu, obecnie kierujący działem badań i rozwoju - Microsoft Research. Przed podjęciem pracy w koncernie z Redmond - co nastąpiło w 1991 r. - był pracownikiem naukowym Carnegie Mellon University. Specjalizował się w zagadnieniach z zakresu sztucznej inteligencji, rozpoznawania obrazu przez komputery, projektowania systemów operacyjnych, protokołów sieciowych oraz bezpieczeństwa komunikacji.

Rashid w 1977 r. ukończył informatykę na University of Rochester - tam też trzy lata później się doktoryzował. Wcześniej - w 1974 r. - z wyróżnieniem ukończył matematykę i literaturę komparatywną na Stanford University. Obecnie Rick Rashid jest członkiem jednego z komitetów doradczych amerykańskiej National Science Foundation, należy też do National Academy of Engineering. W przeszłości należał także do komitetu wykonawczego organizacji DARPA UNIX.

Gwoli ciekawostki warto dodać, że Rashid jest współautorem jednej z pierwszych sieciowych gier komputerowych - "Alto Trek" (stworzonej w połowie lat 70.). Microsoft przygotował później jej zmodernizowaną wersję o nazwie "Allegiance".

Co to oznacza dla firm?

To naprawę zmieniło sposób, w jaki rozwiązuje się najróżniejsze problemy - tę tendencję widać w wielu sektorach informatyki. Przykładem niech będą technologie związane z uczeniem się maszyn - dawniej ich rozwój był hamowany przez ograniczenia wynikające z ilości danych, które można było dostarczyć i zmagazynować. Teraz nastąpił wyraźny zwrot - te technologie zaczęły się szybko rozwijać. W 1997 r. 1 terabajt z pewnością wystarczyłby do zmagazynowania całego Internetu. Teraz dyski o takiej pojemności coraz częściej montowane są w komputerach zwykłych użytkowników.

Jaki będzie następny duży projekt rodem z Microsoft Research?

Takie rzeczy zwykle są definiowane przez społeczność użytkowników. To oni kreują nowości, a naukowcy i inżynierowie są często zaskoczeni efektami. Ale jedną z rzeczy, których na pewno możemy się spodziewać, jest wyposażanie coraz większej liczby urządzeń w inteligentne funkcje.

Prowadzimy obecnie szeroko zakrojone prace nad czujnikami i sieciami czujników - chcemy zastosować te rozwiązania np. w centrach komputerowych, w celu obniżenia zużycia energii i zoptymalizowania kosztów chłodzenia. Pracujemy także nad nowymi rozwiązaniami z zakresu interfejsu użytkownika - niedawno prezentowaliśmy projekt Milan, czyli Microsoft Surface. A to i tak tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o zakres naszych działań.