Microsoft: batalia o bezpieczeństwo

Polski oddział Microsoftu zainaugurował nową, lokalną inicjatywę - Centrum Bezpieczeństwa Microsoft. Jak zapowiadają przedstawiciele polskiego oddziału koncernu, CBM będzie 'wirtualną komórką' koncernu, odpowiedzialną m.in. za wdrażanie projektów związanych z bezpieczeństwem systemu Windows, edukowanie użytkowników w zakresie bezpieczeństwa a także monitorowanie stanu zabezpieczeń w komputerach. Microsoft przedstawił przy tej okazji statystyki, z których wynika m.in., że systemy komputerowe 90% polskich przedsiębiorstw są 'dziurawe'.

Microsoft: batalia o bezpieczeństwo

Logo inicjatywy Centrum Bezpieczeństwa Microsoft

Centrum Bezpieczeństwa Microsoft jest lokalną inicjatywą polskiego oddziału koncernu - jak tłumaczy Tomasz Bochenek, dyrektor polskiego Microsoftu, firma chce w ten sposób edukować użytkowników - pokazać im, jak ważne jest właściwe zabezpieczenie komputerów (zarówno należących do użytkowników domowych, jak i korporacyjnych) oraz zademonstrować konkretne działania, które zapewnią im bezpieczeństwo.

W Polsce będzie bezpieczniej?

Obecny na zorganizowanym przez Microsoft spotkaniu inauguracyjnym Jean-Philippe Courtois, senior vice president CEO koncernu na obszar Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki tłumaczył, że CBM wpisuje się w globalną politykę Microsoftu, polegającą na skupieniu się na zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa użytkownikom produktów koncernu. Przejawem tej samej polityki jest również wielokrotnie przez nas opisywana inicjatywa Trustworthy Computing (wedle tłumaczenia Microsoftu - Technologie Komputerowe Godne Zaufania). "Poprzez stworzenie Centrum Bezpieczeństwa Microsoft polski oddział naszej firmy wychodzi naprzeciw globalnym tendencjom. Dzięki tej inicjatywie chcemy pokazywać konsumentom oraz branży główne wyzwania i możliwości związane z ochroną komputerów" - tłumaczył Tomasz Bochenek. "Jednym z zadań Centrum jest dotarcie do odbiorców z podstawową informacją nt. tego jak chronić swoje komputery" - dodał Jean-Philippe Courtois.

Przedstawiciele koncernu zastrzegli również, że ważną rolę w zabezpieczaniu systemów odgrywał będzie udostępniony niedawno w polskiej wersji językowej Service Pack 2 dla systemu Windows XP (więcej informacji na jego temat znaleźć można w naszym wątku tematycznym).

Co to jest CBM?

Na Centrum Bezpieczeństwa Microsoft składać się mają następujące inicjatywy:

@ Badania - Microsoft chce regularnie analizować stan zabezpieczeń polskich komputerów i na podstawie uzyskanych w ten sposób danych podejmować odpowiednie kroki.

@ Publikowanie materiałów informacyjnych dotyczących najnowszych osiągnięć związanych z bezpieczeństwem komputerów.

@ Infolinia "Chroń swój komputer" - dostępna pod numerem 0 801 802 000. Będą w niej dyżurować konsultanci, którzy mają pomagać użytkownikom we właściwym zabezpieczeniu komputerów.

@ Specjalny serwis internetowy, zawierający aktualne informacje związane z bezpieczeństwem komputerów.

@ Przewodnik bezpieczeństwa danych dla administracji publicznej (z analiz Microsoftu wynika, że systemy informatyczne administracji są najbardziej narażone na ataki).

90% dziurawych systemów

Na potrzeby CBM Microsoft przez 3 miesiące prowadził badania polskich przedsiębiorstw - zasięg badania był ogólnopolski, pod uwagę wzięto 676 podmiotów (małych, średnich i dużych przedsiębiorstw).

Microsoft: batalia o bezpieczeństwo

Średnia liczba luk w poszczególnych sektorach

Badania wykazały, że w Polsce systemy w 100% bezpieczne... nie istnieją - w systemach informatycznych 90% przebadanych podmiotów wykryto tzw. krytyczne dziury. Autorzy opracowania uspokajają jednak, że problem nie dotyczy firm działających w branży finansowej i e-commerce - stan ich zabezpieczeń oceniono pozytywnie. Najwięcej błędów wykrywano w sektorach: edukacja, administracja publiczna i służba zdrowia. Z raportu wynika również, że im większa firma, tym wyższy poziom zabezpieczeń.

Microsoft: batalia o bezpieczeństwo

Znajomość zagrożeń

Microsoft zbadał również poziom świadomości użytkowników indywidualnych (badano osoby w wieku 15-59 lat, które co najmniej raz w ciągu tygodnia przed badaniem korzystały z komputera). Okazuje się, że większość użytkowników zdaje sobie sprawę z zagrożeń czyhających na nich w Sieci - aż 83% ankietowanych wiedziało, że potencjalnym zagrożeniem są włamania przez sieć komputerową, zaś 53% - że zagrażają im wirusy.

Microsoft: batalia o bezpieczeństwo

Stosowane środki zabezpieczające

Niestety, raport wykazał również, że zaledwie ponad połowa (55%) ankietowanych stosuje program antywirusowy - czyli aplikację, która, zdaniem ekspertów, powinna być zainstalowana w każdym podłączonym do Internetu komputerze. Jeszcze mniej - tylko 7% - użytkowników stosuje firewall.

Więcej informacji: Microsoft