Microsoft: będzie Kinect dla Windows

W czerwcu 2011 roku Microsoft wydał SDK Kinecta dla systemu Windows. Przy pomocy tego zestawu narzędzi, deweloperzy mogą tworzyć niekomercyjne aplikacje oparte na możliwościach Kinecta. Do tej pory nie było jednak jasne, czy wydany zostanie nowy kontroler ruchowy przeznaczony specjalnie dla komputerów PC. Teraz informacja ta została oficjalnie potwierdzona.

Kinect

Na razie deweloperzy korzystający z SDK dla systemu Windows nie mogą sprzedawać owoców swojej pracy. Ich produkty muszą pozostać niekomercyjne. To wkrótce się zmieni, a pierwszym tego przejawem jest program Kinect Accelerator, który ma pomóc deweloperów w tworzeniu aplikacji o zastosowaniu komercyjnym.

Na swoim blogu, Microsft udzielił wczoraj kilku odpowiedzi na temat przyszłości Kinecta dla Windows. Wśród nich pojawiła się informacja, że oprócz wydanego w czerwcu SDK, pojawią się także nowe modele czujnika ruchu, które przeznaczone będą specjalnie dla komputerów PC z systemem Windows.

Kinect dla Windows

Nowy model kontrolera ruchowego, znanego z Xboksa, będzie wyposażony w funkcję Near Mode, która pozwoli użytkownikom obsługiwać go z odległości 40-50 cm, co nie było możliwe w przypadku wersji przeznaczonej dla konsoli Microsoftu.

Nowy sprzęt będzie miał również zaktualizowany firmware, a jego czujnik zostanie zoptymalizowany - podaje Microsoft. Wszystko to ma udoskonalić Kinecta i sprawić, że przy współudziale deweloperów będzie on rewolucjonizował świat obecnej komputeryzacji i znajdzie zastosowanie w wielu różnych dziedzinach życia.

Przyszłość Kinecta

Już wkrótce możemy spodziewać się komercyjnych gier i aplikacji dla Windows, które mogą znaleźć zastosowanie np. w medycynie i edukacji. Niektóre pomysł na wykorzystanie kontrolera ruchowego Microsoftu zostały przedstawione w prezentacji filmowej Kinect Effect, którą możecie obejrzeć poniżej.