Microsoft będzie współpracować z NASA. Dlaczego?

Współpraca dwóch gigantów ma przełożyć się na lepsze wyniki podczas badań kosmosu. Odpowiadamy, w jaki sposób.

fot. Microsoft

Microsoft i NASA przechodzą na nowy poziom i zaczynają współpracę. Ma ona pomóc amerykańskiej agencji kosmicznej w koordynowaniu statków - wszystko dzięki zastosowaniu obliczeń kwantowych!

Komputery kwantowe wraz z odpowiednimi algorytmami pomagają osiągnąć wynik obliczeń w bardziej efektywny sposób niż tradycyjne komputery. Główną różnicą w takich obliczeniach jest to, że podstawową jednostką informacji w komputerach kwantowych jest kubit, która oprócz wartości 0 lub 1 (jak w tradycyjnych komputerach) posiada pełny zakres stanów pośrednich.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Dzięki obliczeniom kwantowym NASA będzie mogło skrócić czas potrzebny na przekazywanie informacji - z kilku godzin do kilku minut.

Cytat z blogu Microsoft:

W związku z tym, że NASA coraz częściej uruchamia złożone misje w kosmosie, zarządzanie komunikacją z rosnącą liczbą statków kosmicznych staje się coraz większym wyzwaniem.

Microsoft nie ujawnił innych szczegółów, ale wiemy, że już w tym momencie agencja kosmiczna odnotowała sukcesy. Po testach Microsoft zarejestrował czas działania programu wynoszący 16 minut, podczas gdy wcześniej ten sam proces zajmował dwie lub więcej godzin.

Mamy nadzieję, że niedługo dowiemy się o innych zaskakujących wynikach tej współpracy.

Polecamy: SpaceX zapowiedział rekordową liczbę misji kosmicznych

Źródło: techradar.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: