Microsoft być może pracuje nad Windows 10 RT

Windows 10 RT pojawił się wśród systemów wspierających mechanizm bezpieczeństwa Device Guard.

Windows RT to wprowadzony na rynek w 2012 roku system przeznaczony dla urządzeń zbudowanych w oparciu o platformę ARM, przede wszystkim tabletów. Jego podstawową cechą było to, że pozwalał on na uruchamianie jedynie aplikacji, z którymi był dostarczany oraz kafelkowych aplikacji znajdujących się w Windows Store (nie można więc było korzystać z aplikacji desktopowych).

Te potężne ograniczenia spowodowały, że Windows RT nie cieszył się popularnością przynosząc Microsoftowi ogromne straty (900 mln euro w przypadku tabletu Surface RT). Wydawało się, że w końcu amerykańska firma przestała rozwijać ten system nie widząc dla niego przyszłości. Dzisiaj mamy jednak sygnał sugerujący, że wcale go nie porzuciła. Podczas niedawnej konferencji TechNet przedstawiona bowiem została prezentacja na temat mechanizmu bezpieczeństwa Device Guard (strażnik urządzenia; blokuje dostęp do urządzeń każdemu oprogramowaniu z wyjątkiem zaufanych aplikacji), z której wynikało, że wśród wspierających go systemów jest również Windows 10 RT.

Windows 10 RT wspierać ma Device Guard

Windows 10 RT wspierać ma Device Guard

Oczywiście nie daje nam to pewności, że Microsoft faktycznie pracuje nad taką wersją Windows 10. W każdym razie coś może być na rzeczy.

"Duży" Windows 10 dla ARM

Przy tej okazji warto przypomnieć, że na początku 2016 roku pojawiły się doniesienia na temat prac Microsoftu nad pełnym systemem Windows 10 przeznaczonym dla platformy ARM.