Microsoft chce dwóch wyświetlaczy w notebookach

Microsoft zaapelował do producentów komputerów przenośnych, by oprócz standardowego, głównego wyświetlacza, montowali w notebookach drugi, miniaturowy ekran LCD, na którym wyświetlane będą informacje o stanie baterii, nowych wiadomościach e-mail czy kalendarz. Koncern obiecuje, że system Longhorn oferował będzie pełną obsługę takich urządzeń.

Drugi wyświetlacz ma pozwolić użytkownikowi na sprawdzenie aktualnej godziny, stanu baterii, odtworzenia plików audio czy zorientowania się, czy nie przyszedł ważny e-mail - bez potrzeby otwierania i uruchamiania komputera.

Przedstawiciele Microsoftu, mówią, że taki wyświetlacz powinien być kolorowy - podobny do tych stosowanych w nowoczesnych telefonach komórkowych. Ma on być zasilany z baterii notebooka, zaś wyświetlane na nim dane przechowywane będą w specjalnie wydzielonych obszarach pamięci - tak, by wyświetlacz działał nawet gdy system operacyjny nie będzie uruchomiony. Do jego obsługi przeznaczony będzie oddzielny procesor ARM (układy takie montuje się dziś np. w handheldach).

Z deklaracji przedstawicieli koncernu wynika, że użytkownik będzie mógł sam zdecydować, jakie informacje będą prezentowane na wyświetlaczu. Co ciekawe, według Microsoftu, z możliwości oferowanych przez drugi wyświetlacz będą mogli korzystać również użytkownicy komputerów stacjonarnych - z tym, że w ich przypadku drugim wyświetlaczem może być np. podłączony do "peceta" telewizor lub cyfrowa ramka na zdjęcia.


Zobacz również