Microsoft chce latać na chińskiej chmurze

Microsoft podpisał umowę z chińskim producentem oprogramowania. Firmy zbudują usługę Cloud Computing dla administracji rządowej Chin.

Podpisane we wtorek porozumienie to ważny krok w kierunku wejścia Microsoftu na chiński rynek. Przypomnijmy, że współpraca na linii Redmond - Pekin nie najlepiej układała się w ostatnim czasie. Korporacja miała pretensje co do używania pirackich wersji jej oprogramowania w Chinach, a chiński rząd porzucił Windows na rzecz własnego systemu operacyjnego NeoKylin.

Tym ciekawsze, że to właśnie producent NeoKylin, czyli chińskiego linuksowego klona Windows, będzie współpracował z Microsoftem w świecie Cloud Computing. Dowodzi to jak bardzo korporacja liczy na "chmurę" i jej możliwości. Microsoft i China Standard Software zbudują nową usługę w oparciu o architekturę Microsoft Hyper-V Open Cloud. Oczywiście będzie ona kompatybilna zarówno z systemami Windows, jak i NeoKylin.

Analitycy przewidują szybki wzrost zainteresowania technologią chmury obliczeniowej w Chinach. Według badań firmy Gartner nawet 55% chińskich firm chciałoby przeznaczyć więcej niż 10% swojego budżetu IT na Cloud Computing. Dla porównania, w Europie twierdząco odpowiedziało tylko 42% badanych firm, zaś w Stanach 49%.