Microsoft chce widzieć Windows 10 na miliardzie urządzeń

Podczas konferencji Build 2015 zapowiedział, że jego celem jest osiągnięcie jednego miliarda urządzeń pracujących pod kontrolą Windows 10. Kiedy i w jaki sposób chce tego dokonać?

Jak wyjaśnił to Terry Myerson, jednym z kroków do osiągnięcia celu jest darmowa aktualizacja Windows 7 (który cieszy się olbrzymią popularnością) oraz Windows 8 i 8.1 do Windows 10. Ponadto podobne rozwiązanie ma mieć miejsce w przypadku smartfonów działających pod Windows Phone. Cele "plan miliarda urządzeń" mają zostać osiągnięte za minimum dwa lata, a maksimum - trzy. Czy jest to możliwe? Jak podaje to raport IDC, w tym roku do sprzedaży wejdą ponad 293 miliony komputerów PC, a w przyszłym roku - ok. 291 milionów. Większość z nich działać będzie pod Windows, a dodając do tego fakt, że użytkownicy systemu z numerami 7, 8 i 8.1 prędzej czy później przesiądą się na "dziesiątkę", ma to szanse powodzenia.

Z wymienionych 293 milionów komputerów ok. 20 milionów to maszyny Apple, a także kilka milionów Chromebooków. Można zatem założyć, że komputerów PC z Windowsem sprzeda się ok 270 milionów, jednak 20% z nich będzie działać pod wcześniejszymi wersjami. Pozostaje ok. 216 milionów urządzeń z Windows 10. Jeżeli taki trend utrzymałby się przez kolejne trzy lata, oznacza to sprzedaż 648 milionów komputerów z Windows 10, a więc 64% do celu Microsoftu. Jednak trend będzie się zmieniać na korzyść Windows 10, można więc założyć ok. 800 milionów nowych komputerów z Windows 10 za 3 lata. Jak podaje to ostatnia analiza Net Marketshare, na 1,5 miliarda obecnie używanych systemów Windows ponad 71% to Windows 7 i 8. I wielką niewiadomą jest, ilu ich użytkowników przejdzie na Windows 10. Ale jeżeli dodamy do tego smartfony, które działać będą pod tym systemem, Microsoft spokojnie osiągnie swój cel.